Walentynek odchodzi: Opera GX przerywa wsparcie.

Walentynek odchodzi: Opera GX przerywa wsparcie.
Autor Helena Kucharska
Helena Kucharska17.02.2024 | 5 min.

Walentynek odchodzi na drugi plan w popularnej przeglądarce Opera GX. Twórcy wprowadzili specjalne rozszerzenie HeartBlocker, które ma na celu ograniczenie ilości treści związanych z Walentynkami. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli surfować po internecie bez natłoku różowych serduszek i miłosnych tekstów. Rozszerzenie zastępuje wrażliwe słowa neutralnymi odpowiednikami oraz usuwa obrazy kojarzące się z Walentynkami. Oferuje dwa tryby działania - normalny i radykalny. Jest to ograniczona czasowo akcja antywalentynkowa, która potrwa od 13 do 15 lutego.

Walentynek święto nie dla wszystkich

Walentynki to święto, które dla wielu osób kojarzy się z radością, miłością i bliskością. Jednak dla niektórych może to być trudny czas, gdyż przypomina im o samotności lub bolesnych doświadczeniach związanych z miłością.

Dlatego Opera GX, popularna przeglądarka internetowa skierowana do graczy, postanowiła wyjść naprzeciw potrzebom swoich użytkowników i zaoferować im narzędzie do blokowania walentynkowych treści w internecie. Jest to rozszerzenie o nazwie HeartBlocker.

Na czym polega działanie HeartBlockera?

HeartBlocker skanuje zawartość odwiedzanych stron internetowych w poszukiwaniu słów, fraz i obrazów związanych z Walentynkami. Następnie podmienia je na neutralne odpowiedniki lub całkowicie usuwa.

Na przykład słowo "Walentynki" zostanie zastąpione zwrotem "nazwane święto", a różowe serduszka będą przekształcane w szare kształty. Rozszerzenie działa więc na poziomie tekstu i grafiki.

Blokowanie walentynkowych treści w sieci

Z badań wynika, że w okresie walentynkowym około 58% treści w internecie zawiera wzmianki o miłości, randkach i prezentach. Może to negatywnie wpływać na samopoczucie osób samotnych lub z rozbitych związków.

Dlatego HeartBlocker pełni rolę swego rodzaju tarczy, która pozwala odfiltrować z sieci treści kojarzące się z zakochanymi i randkami. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie komfortowego przeglądania internetu.

Nie chcemy, aby Walentynki były bolesnym okresem dla naszych użytkowników. Dlatego celowo ograniczyliśmy dostępność HeartBlockera tylko na czas od 13 do 15 lutego - powiedział Maciej Kołodziejczak z zespołu Opera.

Jak korzystać z HeartBlockera?

Aby aktywować HeartBlocker w przeglądarce Opera GX, wystarczy wejść na dedykowaną stronę internetową i dodać rozszerzenie do ulubionych. Nie wymaga ono żadnej dodatkowej konfiguracji.

Czytaj więcej: Najlepszy wybór routera WiFi do domu: ranking i porównanie routerów

Zastąpienie miłosnych słów neutralnymi

Kluczową funkcją HeartBlockera jest zamiana wrażliwych słów i zwrotów na ich neutralne odpowiedniki. Obejmuje to między innymi:

 • Walentynki -> nazwane święto
 • kocham cię -> lubię cię
 • pocałunek -> fizyczny gest

Dzięki temu użytkownik widzi tekst pozbawiony emocjonalnego kontekstu, co może znacząco poprawić jego samopoczucie.

Na tym jednak nie koniec. HeartBlocker potrafi również całkowicie zablokować wyświetlanie niektórych treści, jeśli wykryje w nich zbyt dużą ilość "niebezpiecznych" słów.

Dwa tryby działania

Rozszerzenie oferuje dwa podstawowe tryby pracy:

Tryb Normalny Delikatniejsza filtracja treści
Tryb Emo Bardziej radykalne podejście

W trybie Emo na przykład słowo "Walentynki" jest zamieniane na "najmroczniejszy dzień w roku". To świetne rozwiązanie dla osób, które bardzo źle znoszą walentynkowy klimat.

Usuwanie różowych obrazków ze stron

Walentynek odchodzi: Opera GX przerywa wsparcie.

Oprócz tekstu, HeartBlocker analizuje również warstwę graficzną witryn i usuwa z niej obrazy, które mogą kojarzyć się z motywem zakochanych.

Najczęściej blokowane elementy graficzne to:

 • Różowe serduszka
 • Zdjęcia par całujących się
 • Reklamy walentynkowych prezentów

W zamian wyświetla się standardowa ikonka informująca o zablokowaniu obrazka. Działa to podobnie jak w popularnych blockerach reklam.

Czarny filtr na różowe barwy

Dodatkowo HeartBlocker potrafi całkowicie "uczernić" różowe elementy graficzne, zamieniając je na czarne kształty. Jest to opcja skierowana do osób, które wręcz nie znoszą widoku różu w tym okresie.

Limitowana w czasie akcja antywalentynkowa

Twórcy HeartBlockera z Opera podkreślają, że nie jest to rozwiązanie na stałe. Rozszerzenie zostało stworzone specjalnie z myślą o okresie walentynkowym, aby pomóc użytkownikom przetrwać ten czas.

Dlatego będzie dostępne tylko przez 3 dni - od 13 do 15 lutego. Potem automatycznie wyłączy się.

Ponadto działa tylko w 5 wersjach językowych przeglądarki Opera. Są to: polski, angielski, francuski, hiszpański i niemiecki.

Nie wiadomo czy podobna inicjatywa powróci za rok. Wiele zależy od zainteresowania użytkowników.

Podsumowanie

Popularna przeglądarka Opera GX, skierowana głównie do graczy komputerowych, wprowadziła specjalne rozszerzenie HeartBlocker. Ma ono na celu zablokowanie treści związanych z Walentynkami, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie niektórych użytkowników.

HeartBlocker automatycznie wykrywa i usuwa bądź zastępuje słowa, zwroty i obrazy o tematyce miłosnej. Działa tylko przez 3 dni – od 13 do 15 lutego. Jest to więc swego rodzaju akcja antywalentynkowa, która pomoże wielu osobom przetrwać ten trudny okres.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
 2. Czy kamera solarna z akumulatorem za 499 zł to dobry zakup? Recenzja modelu Foscam B4
 3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
 4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
 5. Nowa karta graficzna GeForce Nvidia, konkurencja w tanim segmencie!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Helena Kucharska
Helena Kucharska

Będąc graczką i uczestniczką turniejów esportowych dzielę się doświadczeniami z gier sieciowych. Omawiam strategie, metagame popularnych tytułów oraz przygotowania do rozgrywek profesjonalnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły