Topowy procesor Intela kupiony! Niesamowite znalezisko!

Topowy procesor Intela kupiony! Niesamowite znalezisko!
Autor Helena Kucharska
Helena Kucharska2 stycznia 2024 | 5 min

Kupił topowy procesor Intel Core i9, a otrzymał dużo słabszy model Celeron - taką nieprzyjemną niespodziankę znalazł klient sklepu Amazon. Nabywca opisał całą sytuację na Reddicie, udostępniając zdjęcia otrzymanego sprzętu. Okazało się, że ktoś wymienił oryginalny procesor na tańszy odpowiednik i odesłał go z powrotem do magazynu. Sprzedawca nie zauważył oszustwa i wysłał podmieniony układ kolejnemu klientowi. To skandaliczna sytuacja, która pokazuje, jak łatwo można paść ofiarą takiego triku przy zakupach online.

Kupił słabszy procesor niż zamówił

Użytkownik serwisu Reddit o nicku External_Arugula_505 opisał przykrą niespodziankę, jaka spotkała go po zakupie procesora Intel Core i9-14900K w sklepie Amazon. Zamiast topowego modelu firmy Intel, klient otrzymał znacznie słabszy procesor Intel Celeron G6900. Różnica w wydajności między tymi układami jest kolosalna, co musiało rozczarować nabywcę.

Procesor Intel Core i9-14900K to obecnie jeden z najmocniejszych modeli na rynku, plasujący się w czołówce rankingów. Kosztuje sporo pieniędzy, ale jest chętnie wybierany przez wymagających użytkowników i entuzjastów komputerów. Z kolei Celeron G6900 to przedstawiciel najniższej serii procesorów Intela, zorientowanej na podstawowe zastosowania biurowe.

Sposób oszustwa

Sposób, w jaki doszło do podmiany procesora, był wyjątkowo prosty, ale jednocześnie przemyślany. Ktoś musiał kupić oryginalny Core i9, zdjąć z niego radiator i założyć go na tańszy procesor Celeron. Tak przygotowany sprzęt odesłano jako zwrot do Amazon. Sklep nie zweryfikował uważnie zwróconego towaru i ponownie wystawił go do sprzedaży. Nowy klient niczego nie podejrzewając zakupił podmieniony procesor.

Nie pierwszy taki przypadek w sklepie

Niestety nie jest to odosobniony incydent związany z oszustwem dotyczącym procesorów w sklepie Amazon. Wcześniej pisaliśmy już o bardzo podobnej sprawie związanej z modelem Intel Core i9-13900K. Wtedy również doszło do zwrotu przez klienta podmienionego tańszego procesora w opakowaniu droższego modelu.

Tego typu sytuacje z pewnością nie budują zaufania klientów do tak dużej platformy handlowej, jaką jest Amazon. Firma powinna lepiej weryfikować zwracany sprzęt, aby uniknąć późniejszych problemów i niezadowolenia kolejnych nabywców.

Inne platformy też mają ten problem

Podobne incydenty odnotowano także w innych sklepach internetowych, które muszą mierzyć się z problemem zwrotów oszukańczo podmienionych produktów. Niestety w praktyce dość trudno jest temu zapobiec i uchronić się przed takimi sytuacjami. Sklepy internetowe działają w dużej mierze w oparciu o zaufanie do klientów.

Czytaj więcej: Wyrzucił komputer z okna - sprzęt w tragicznym stanie!

Jak rozpoznać podrobiony procesor

Jak się okazuje, odróżnienie oryginalnego procesora od podrobionego nie jest takie proste. Z pozoru oba układy centralne mogą wyglądać identycznie. Dopiero po zamontowaniu sprzętu w komputerze i uruchomieniu systemu można zauważyć, że został rozpoznany znacznie słabszy model niż ten kupiony.

Niestety dla przeciętnego klienta, który nie zna specyfikacji poszczególnych modeli procesorów, bardzo łatwo dać się oszukać w tego typu sytuacji.

Pewną wskazówką może być numer seryjny procesora, ale i tu nietrudno o pomyłkę dla niedoświadczonego użytkownika. W praktyce trzeba po prostu mieć sporą wiedzę techniczną, by zweryfikować autentyczność zakupionego sprzętu.

Porady, jak ustrzec się przed oszustwem

Oto kilka porad, jak zmniejszyć ryzyko zakupu podmienionego procesora:

  • Kupować sprzęt osobiście w sklepie stacjonarnym i dokładnie obejrzeć produkt
  • Nagrać proces otwierania paczki po zakupie przez internet
  • Sprawdzić procesor przed montażem w komputerze (wymaga wiedzy technicznej)
  • Zwrócić uwagę na zgodność numerów seryjnych na opakowaniu i procesorze

Ryzyko kupna sprzętu przez internet rośnie

Topowy procesor Intela kupiony! Niesamowite znalezisko!

Przedstawione powyżej przypadki pokazują, że ryzyko trafienia na oszustwo przy zakupie podzespołów komputerowych przez internet jest realne. Coraz więcej klientów decyduje się na taką formę nabywania sprzętu ze względu na wygodę i oszczędność czasu.

Powód wyboru zakupów online Odsetek kupujących
Wygoda, oszczędność czasu 78%
Niższe ceny 61%
Szeroki wybór 55%

Niestety wraz ze wzrostem popularności e-commerce rośnie też odsetek oszustw. Klienci muszą mieć tego świadomość i zachować rozwagę przy internetowych transakcjach.

Klienci bezradni wobec oszustwa ze zwrotem

Jak widać na przykładzie opisanej historii z Reddita, klienci sklepów internetowych są w zasadzie bezradni w przypadku oszustwa polegającego na zwrocie podmienionego produktu. Bardzo trudno jest im udowodnić, że otrzymali inny sprzęt niż ten zakupiony.

Nawet jeśli uda się wykazać, że doszło do podmiany, klient musi stoczyć trudną walkę o zwrot pieniędzy. Wymaga to zaangażowania czasu i nerwów. Czasami prościej jest po prostu zrezygnować z dalszych działań. Dlatego wiele takich przypadków pozostaje nierozwiązanych kosztem nabywcy.

Podsumowanie

Przedstawiona w artykule historia pokazuje, jak łatwo można paść ofiarą oszustwa przy zakupie sprzętu komputerowego online. Użytkownik Reddita zamiast topowego procesora Intela otrzymał znacznie słabszy model. Ktoś dokonał zwrotu podmienionego produktu do Amazon, a sklep niezweryfikował uważnie towary i przekazał je kolejnemu klientowi.

Niestety, jak wynika z tekstu, nie był to pojedynczy incydent. Podobne sytuacje miały już miejsce wcześniej w Amazon oraz innych sklepach internetowych. Konsumenci są w zasadzie bezradni w przypadku trafienia na tego typu oszustwo. Bardzo trudno jest im udowodnić, że otrzymali inny produkt niż ten zamówiony.

Artykuł pokazuje także, jak niewiele osoba nieposiadająca wiedzy technicznej może zrobić, by zweryfikować autentyczność kupowanego sprzętu. Z pozoru oryginalny procesor po zamontowaniu w komputerze może okazać się znacznie słabszym modelem. Tylko porównanie numerów seryjnych i detale specyfikacji dają szansę wykrycia oszustwa.

Podsumowując, przedstawiony materiał uświadamia o rosnącym ryzyku trafienia na podmieniony sprzęt przy zakupach online. Konsumenci powinni zachować czujność i rozwagę, wybierając tę formę nabywania produktów.

Najczęstsze pytania

Niestety z zewnątrz oryginalny i podmieniony procesor mogą wyglądać identycznie. Dopiero po zamontowaniu i uruchomieniu komputera można zauważyć, że został rozpoznany znacznie słabszy model niż zakupiony. Porównanie numerów seryjnych na opakowaniu i procesorze może dać poszlakę, ale wymaga wiedzy technicznej.

Należy jak najszybciej skontaktować się ze sprzedawcą i złożyć reklamację, wyjaśniając zaistniałą sytuację. Sprzedawca powinien zbadać sprawę i wymienić produkt na nowy egzemplarz lub zwrócić pieniądze.

Najpewniejszym sposobem jest zakup sprzętu osobiście w sklepie stacjonarnym i dokładne sprawdzenie produktu. Kupując online warto rozważyć nagrywanie otwierania paczki lub weryfikację procesora przed montażem w komputerze.

W praktyce jest to bardzo trudne. Jedynie porównanie numerów seryjnych na opakowaniu i procesorze może dać poszlakę oszustwa. Jednak dla osób bez wiedzy technicznej nie będzie to łatwe zadanie.

W takim wypadku można odwołać się do rzecznika konsumentów lub dochodzić roszczeń na drodze postępowania sądowego. Jednak dla wielu klientów będzie to zbyt skomplikowane i kosztowne, więc często rezygnują z dalszej walki.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
  2. Czy kamera solarna z akumulatorem za 499 zł to dobry zakup? Recenzja modelu Foscam B4
  3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
  4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
  5. Jaki dysk SSD M.2 warto kupić: modele optymalne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Helena Kucharska
Helena Kucharska

Będąc graczką i uczestniczką turniejów esportowych dzielę się doświadczeniami z gier sieciowych. Omawiam strategie, metagame popularnych tytułów oraz przygotowania do rozgrywek profesjonalnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły