Intel zapowiada nowe procesory. Producent stawia wszystko na jedną kartę.

Intel zapowiada nowe procesory. Producent stawia wszystko na jedną kartę.
Autor Patryk Malinowski
Patryk Malinowski09.01.2024 | 6 min.

Intel zapowiada nowe procesory, które mają zapewnić znaczny wzrost wydajności w zastosowaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Podczas targów CES 2024 producent pokazał próbki inżynieryjne układów Arrow Lake i Lunar Lake, które trafią do sprzedaży jeszcze w tym roku. Nowe procesory mają być napędzane przez dedykowane jednostki AI, dzięki czemu zaoferują nawet 3-krotnie lepszą wydajność w takich zastosowaniach. Intel stawia więc wszystko na rozwój technologii AI w swoich nowych układach.

Procesory Intel Arrow Lake

Podczas targów CES 2024 Intel zaprezentował szczegóły na temat nowych procesorów Arrow Lake, które mają trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Będą one przeznaczone zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Co ważne, producent określa je jako pierwsze dedykowane do gier procesory z akceleratorem AI. Choć podobne rozwiązanie niedawno pokazało AMD w postaci układów Ryzen 8000G.

Intel nie zdradził na razie większej ilości szczegółów na temat specyfikacji technicznej Arrow Lake. Wiadomo jednak, że będą one bazować na ulepszonej mikroarchitekturze Meteor Lake, zaprojektowanej z myślą o laptopach. Podobnie jak one, będą łączyć w sobie kilka chipletów wykonanych w różnych procesach technologicznych.

Według nieoficjalnych informacji nowe procesory Arrow Lake będą współpracować z płytami głównymi wyposażonymi w gniazdo LGA 1851. Dzięki połączeniu kilku chipletów w jedną całość, układy te powinny zaoferować wysoką wydajność przy stosunkowo niskim poborze mocy.

Wsparcie dla sztucznej inteligencji

Kluczowym elementem procesorów Arrow Lake będzie wsparcie dla technologii sztucznej inteligencji. Zostanie ono zapewnione przez specjalną jednostkę AI zintegrowaną z procesorem. Według zapowiedzi Intela pozwoli to na znaczny, nawet kilkukrotny wzrost wydajności w zastosowaniach wykorzystujących SI.

Dzięki temu nowe układy sprawdzą się zarówno w grach, jak i w wymagających programach profesjonalnych. Przyspieszą one renderowanie, edycję materiałów wideo, obróbkę zdjęć, a nawet tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym. Technologia SI stanie się więc kluczowym elementem komputerów nowej generacji.

Procesory Intel Lunar Lake

Oprócz procesorów Arrow Lake, Intel pokazał także próbkę inżynieryjną układu Lunar Lake przeznaczonego do lekkich i ultraprzenośnych laptopów. Zastąpią one obecne chipy Meteor Lake. Najważniejszą nowością będzie tutaj ponad 3-krotnie wyższa wydajność w zastosowaniach SI.

Nasza realizacja tego produktu była doskonała i z przyjemnością mogę powiedzieć, że już wysyłamy układy do partnerów. [Chip został] uruchomiony i działa. Radzi sobie bardzo dobrze. A Lunar Lake to naprawdę kolejny poziom wydajności AI dla cienkich i lekkich komputerów.

Jak zapewniła Michelle Johnston Holthaus z Intela, pierwsze próbki inżynieryjne chipów Lunar Lake zostały już wysłane do producentów laptopów. Dzięki temu jeszcze w tym roku możemy spodziewać się premier laptopów napędzanych tymi układami. Z pewnością otrzymają one dodatkowe wsparcie dla SI i zaawansowanych technologii, takich jak ray tracing.

Czytaj więcej: Cyfrowi archeolodzy odnaleźli starożytną wersję systemu firmy Microsoft

Układy trafią do partnerów Intela

Zarówno procesory Arrow Lake, jak i Lunar Lake mają trafić do sprzedaży w drugiej połowie 2023 roku. Do tego czasu inżynierowie Intela będą pracować nad dalszą optymalizacją i poprawą wydajności tych układów. Jednak już teraz pierwsze próbki chipów trafiły do partnerów producenta.

Procesor Przeznaczenie Premiera
Intel Arrow Lake Laptopy, PC II połowa 2023
Intel Lunar Lake Lekkie laptopy II połowa 2023

Dzięki temu najwięksi producenci laptopów i komputerów, tacy jak Dell, HP czy Lenovo będą mogli przygotować nowe konstrukcje oparte na tych procesorach. Według zapowiedzi Intela, pod koniec tego roku powinny one trafić już do sprzedaży w gotowych komputerach dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Prezentacja nowych układów Arrow Lake i Lunar Lake pokazuje, że Intel cały czas pracuje nad rozwojem swojej technologii. Postawienie na wsparcie SI może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pod warunkiem, że w praktyce przełoży się to na zauważalny wzrost wydajności w typowych zastosowaniach komputerów stacjonarnych i laptopów dla zwykłych użytkowników.

Podsumowanie

Intel zapowiada nowe procesory. Producent stawia wszystko na jedną kartę.

Podczas targów CES 2024 firma Intel zaprezentowała plany wprowadzenia na rynek nowych procesorów z serii Arrow Lake i Lunar Lake. Mają one zadebiutować jeszcze w drugiej połowie 2023 roku, trafiając odpowiednio do komputerów stacjonarnych i laptopów oraz lekkich notebooków. Kluczowym elementem obu linii układów będzie wsparcie dla technologii sztucznej inteligencji. Ma ono zapewnić nawet 3-krotny wzrost wydajności w takich zastosowaniach w porównaniu do poprzednich generacji.

Prezentacja próbek inżynieryjnych nowych chipów pokazała, że Intel cały czas rozwija swoje procesory. Postawienie na integrację mechanizmów SI to odpowiedź na podobne działania konkurencji. Czy w praktyce przełoży się to na wymierne korzyści dla użytkowników - o tym przekonamy się za kilka miesięcy. Na razie plany brzmią obiecująco, a pierwsze testy wydają się to potwierdzać.

Nowe procesory Intela trafiły już do partnerów producenta, więc pod koniec roku możemy spodziewać się premier laptopów i komputerów wyposażonych w układy Arrow Lake i Lunar Lake. Jeśli zaoferują one realny wzrost możliwości, zwłaszcza w zakresie wsparcia SI, mogą okazać się kolejnym krokiem milowym dla technologii komputerowych.

Podsumowując - zaprezentowane przez Intela plany rozwoju procesorów wyglądają bardzo obiecująco. Teraz pozostaje już tylko czekać na ich premierę w gotowych konstrukcjach komputerów i praktyczne testy możliwości układów Arrow Lake i Lunar Lake w typowych zastosowaniach domowych i profesjonalnych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
  2. Czy kamera solarna z akumulatorem za 499 zł to dobry zakup? Recenzja modelu Foscam B4
  3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
  4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
  5. Jaki dysk SSD M.2 warto kupić: modele optymalne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Patryk Malinowski
Patryk Malinowski

Jako analityk rynku gier wideo omawiam najnowsze trendy, wyniki sprzedaży i kierunki, w których zmierza branża growa. Przewiduję także, które tytuły i konsole odniosą największy sukces.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły