GeForce RTX 5090 - prawdziwa rewolucja w budowie karty? Plotki zwariowały

GeForce RTX 5090 - prawdziwa rewolucja w budowie karty? Plotki zwariowały
Autor Milena Kos
Milena Kos28 maja 2024 | 3 min

Zwariowane plotki nad nadchodzącą kartą graficzną GeForce RTX 5090 rozpaliły wyobraźnię graczy. Według nieoficjalnych informacji, NVIDIA planuje prawdziwą rewolucję w budowie tego topowego modelu z rodziny Blackwell. Zamiast tradycyjnej konstrukcji, RTX 5090 ma składać się z trzech płytek drukowanych, co pozwoli na lepszą cyrkulację powietrza wokół radiatora. Czy obiecana wydajność rzeczywiście będzie wymagać tak nietypowych rozwiązań?

Wydajność GeForce RTX 5090 - król wydajności oczekiwany

NVIDIA nie zdradza żadnych szczegółów dotyczących specyfikacji topowego modelu GeForce RTX 5090, ale w sieci krążą już liczne plotki na jego temat. Zgodnie z przeciekami, nowa karta graficzna Nvidia ma korzystać z układu Blackwell GB202 ze 192 blokami SM i zaoferować aż 32 GB pamięci GDDR7 na 512-bitowej szynie.

Według nieoficjalnych informacji, GeForce RTX 5090 ma przynieść znaczący wzrost wydajności w porównaniu do obecnego flagowca RTX 4090. Co więcej, karta ma się również wyróżniać lepszą efektywnością energetyczną. Jeśli plotki się potwierdzą, gracze mogą liczyć na prawdziwego króla wydajności.

Szczegóły na temat specyfikacji i możliwości GeForce RTX 5090 powinniśmy poznać bliżej daty premiery. Według przecieków, debiut tej nowej karty graficznej Nvidii nastąpi w czwartym kwartale 2024 roku.

Rewolucyjna budowa - trzy płytki drukowane w RTX 5090

Ostatnio w sieci pojawiły się ciekawe spekulacje dotyczące samej budowy wersji Founders Edition karty GeForce RTX 5090. Według jednego z użytkowników chińskiego forum ChipHell, NVIDIA zastosuje w tej konstrukcji aż 16 kości pamięci GDDR7, które zostaną umieszczone blisko układu graficznego w konfiguracji 4-5-2-5.

Co więcej, model Founders Edition miałby wykorzystywać trzy płytki drukowane, które pozwoliłyby na przedmuchiwanie radiatora z obydwóch stron. W przypadku obecnych kart GeForce RTX serii 3000 i 4000, radiator jest chłodzony tylko z jednej strony.

Taka nietypowa budowa z pewnością byłaby prawdziwą rewolucją w świecie kart graficznych. Niewykluczone jednak, że cała koncepcja to jedynie plotki, a nie finalna konstrukcja, którą zobaczymy na rynku.

  • Osobna płytka drukowana z układem graficznym, złączem PCI-Express i wyjściami wideo
  • Dwie dodatkowe płytki drukowane z pamięciami GDDR7
  • Pionowe wyjścia HDMI i DisplayPort

Czytaj więcej: Ekskluzywna podkładka pod mysz rozbłyska diamentowym blaskiem LED-ów

Spekulacje na temat konstrukcji nowej karty NVIDII

Zdjęcie GeForce RTX 5090 - prawdziwa rewolucja w budowie karty? Plotki zwariowały

W sieci roi się od plotek i spekulacji na temat finalnej konstrukcji GeForce RTX 5090. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy rzeczywiście karta będzie korzystać z trzech płytek drukowanych.

Być może będzie to jedna główna płytka z dodatkowymi, mniejszymi płytkami ze złączem PCI-Express i wyjściami wideo HDMI oraz DisplayPort. Taka koncepcja sprawiłaby, że wyjścia byłyby umieszczone pionowo, a nie poziomo jak w obecnych modelach.

Na razie możemy tylko gdybać na temat nietypowej budowy nowej karty graficznej Nvidii. Z pewnością jednak zaskakujące plotki rozpalają wyobraźnię graczy i zwiększają oczekiwania względem tego topowego modelu.

Bez wątpienia wszyscy z niecierpliwością wypatrujemy oficjalnej premiery GeForce RTX 5090. Wtedy przekonamy się, czy rzeczywiście NVIDIA zdecydowała się na prawdziwą rewolucję w kwestii budowy kart graficznych.

Najczęstsze pytania

Według licznych przecieków, premiera nowej karty graficznej NVIDII GeForce RTX 5090 odbędzie się w czwartym kwartale 2024 roku. NVIDIA nie podała jednak jeszcze oficjalnej daty debiutu tego topowego modelu z rodziny Blackwell.

Szczegółowe informacje na temat zapotrzebowania na moc GeForce RTX 5090 nie są jeszcze znane. Oczekuje się jednak, że pomimo znaczącego wzrostu wydajności, NVIDIA poprawi także efektywność energetyczną nowej konstrukcji.

Według nieoficjalnych informacji, model Founders Edition GeForce RTX 5090 ma składać się z trzech płytek drukowanych. Na razie są to jednak jedynie spekulacje, a NVIDIA nie potwierdziła tej rewolucyjnej koncepcji.

Plotki głoszą, że GeForce RTX 5090 będzie wyposażony w 16 kości pamięci GDDR7, które mają być rozmieszczone wokół układu graficznego w konfiguracji 4-5-2-5. Należy jednak podchodzić z rezerwą do tych niepotwierdzonych informacji.

Pomimo rewolucyjnej konstrukcji, zakłada się, że GeForce RTX 5090 będzie w pełni kompatybilny ze standardem PCI-Express i współczesnymi płytami głównymi. Szczegółowe wymagania systemowe nie są jednak jeszcze znane.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
  2. Najnowszy superkomputer potężniejszy niż cokolwiek w Polsce
  3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
  4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
  5. Nowa karta graficzna GeForce Nvidia, konkurencja w tanim segmencie!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Kos
Milena Kos

Jako zapaloną graczką i dziennikarką testuję najnowsze gry i dzielę się opiniami na blogu. Specjalizuję się w RPG, MMO i strategiach. Analizuję fabuły, mechaniki, oprawę audio-wizualną. Celem jest wsparcie czytelników w wyborze ciekawych i wartościowych tytułów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły