Gdy miłośnik zrobił to, co producenci nie potrafili - niesamowita karta graficzna 3Dfx Voodoo

Gdy miłośnik zrobił to, co producenci nie potrafili - niesamowita karta graficzna 3Dfx Voodoo
Autor Milena Kos
Milena Kos29.04.2024 | 4 min.

Czy kiedykolwiek myślałeś o stworzeniu własnej, ulepszonej wersji kultowej karty graficznej? Otóż mamy dla Ciebie niesamowitą historię! Oscar Barea, prawdziwy entuzjasta sprzętu, postanowił zbudować ulepszony model legendarnej karty graficznej 3Dfx Voodoo. Jego projekt VoodooX 3Dfx to dowód na to, że miłośnicy wciąż potrafią dokonać tego, czego nie zrobili producenci, i tchnąć nowe życie w klasyczne podzespoły komputerowe.

Legendarna karta graficzna 3Dfx Voodoo w wersji ulepszonej

Karty graficzne 3Dfx Voodoo z pewnością zapisały się na kartach historii jako jedne z najbardziej rewolucyjnych i przełomowych urządzeń w branży komputerowej. Choć firma 3Dfx Interactive już dawno nie istnieje, jej spuścizna nadal ma ogromne grono wiernych fanów. Entuzjasta sprzętu Oscar Barea postanowił pójść o krok dalej i zbudował ulepszony model kultowej karty graficznej 3Dfx Voodoo.

Projekt nosi nazwę VoodooX 3Dfx 4900 i bazuje na autorskim projekcie karty graficznej opartej na układzie VSA-100 - ostatnim procesorze graficznym opracowanym przez 3Dfx Interactive. Karta 3dfx voodoo w tej wersji została wyposażona w 64 MB pamięci VRAM oraz przełącznik, który pozwala na wybór mniejszych ilości pamięci: 8 MB, 16 MB lub 32 MB.

To jednak nie wszystko! Lepsza wersja karty 3dfx została wyposażona nie tylko w analogowe złącze VGA, ale także cyfrowe porty DVI i HDMI, których zabrakło w oryginalnych modelach z lat 90-tych. Według konstruktora, obraz z tych wyjść jest wyraźniejszy i zapewnia lepszą jakość kolorów.

Projekt VoodooX 3Dfx - rewolucyjne podejście entuzjasty branży

Historia kart graficznych 3Dfx Voodoo to doskonały przykład na to, jak entuzjasta może tchnąć nowe życie w stare, kultowe podzespoły. Wykorzystując swoje umiejętności i kreatywność, Oscar Barea stworzył autorski projekt ulepszonej wersji legendarnej karty graficznej, która nie tylko działa, ale także potrafi uruchomić starsze gry.

Projekt VoodooX 3Dfx to dowód na to, że rzemieslnicza elektronika i hardware modding wciąż mają ogromną rzeszę miłośników, którzy z pasją podchodzą do swojego hobby. Zbudowanie działającej karty graficznej na bazie starych technologii to nie lada wyczyn i świadczy o ogromnej determinacji konstruktora.

 • Choć dziś wydaje nam się to nieprawdopodobne, karty 3Dfx Voodoo były pierwszymi przystępnymi cenowo akceleratorami 3D dla graczy komputerowych.
 • To właśnie dzięki nim gry na PC zaczęły wyglądać o niebo lepiej niż na konsolach.
 • Trudno się więc dziwić, że sprzęt ten ma tak wielu zagorzałych fanów na całym świecie.

Czytaj więcej: Logitech obniżył cenę? Ta kultowa mysz już od 79 zł

Jak działa ulepszona 3Dfx Voodoo i jakie ma możliwości

Zdjęcie Gdy miłośnik zrobił to, co producenci nie potrafili - niesamowita karta graficzna 3Dfx Voodoo

Konstrukcja Oscara Barei nie jest jedynie ciekawostką dla kolekcjonerów, ale w pełni funkcjonalną kartą graficzną. VoodooX 3Dfx 4900 z powodzeniem uruchomiła demo kultowej gry Quake 3 przy częstotliwości 160 MHz, i to bez dodatkowego chłodzenia na układzie graficznym!

Nie dziwi więc fakt, że projekt karty graficzne retro wzbudza ogromne zainteresowanie wśród miłośników starego sprzętu. Oscar Barea na bieżąco informuje o postępach prac na swoim profilu w mediach społecznościowych, dzieląc się zdjęciami, nagraniami i opisami kolejnych etapów budowy.

Jeśli należysz do grona fanów kart graficznych retro lub zwyczajnie jesteś zainteresowany tematem rzemieslniczej elektroniki, warto śledzić ten niezwykły projekt. Kto wie, może właśnie tak rozpoczyna się kolejna rewolucja w świecie sprzętu komputerowego?

 • Oryginalne karty 3Dfx Voodoo były w stanie wyświetlać niezwykłe jak na tamte czasy efekty, takie jak przezroczystość, odbicia czy mgłę.
 • Układ VSA-100 wykorzystany w projekcie VoodooX 3Dfx 4900 był 128-bitowym procesorem wideo z dwoma rdzeniami renderującymi.
 • Mimo upływu lat i rozwoju nowych technologii, fanów klasyków takich jak Quake 3 czy Unreal wciąż nie brakuje.

Najczęściej zadawane pytania

Powodów takich działań jest kilka. Dla prawdziwych entuzjastów sprzętu jest to przede wszystkim wyzwanie inżynieryjne, możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i wprowadzenia usprawnień w kultowych podzespołach. Dla innych motywacją może być sentyment do klasycznego sprzętu lub po prostu zamiłowanie do rzemieslniczej elektroniki.

Niestety nie. Projekt VoodooX 3Dfx 4900 to karta graficzna zbudowana w oparciu o stare technologie z lat 90-tych. Jej możliwości są ograniczone do obsługi starszych tytułów, takich jak Quake 3 czy Unreal. Współczesne gry wymagają znacznie wydajniejszych układów graficznych.

Karty graficzne 3Dfx Voodoo były jednymi z pierwszych przystępnych cenowo akceleratorów 3D dla graczy komputerowych. Umożliwiały wyświetlanie zaawansowanych efektów wizualnych, takich jak przezroczystość, odbicia czy mgła, co było prawdziwą rewolucją w tamtych czasach. To one sprawiły, że gry na PC zaczęły wyglądać o niebo lepiej niż na konsolach.

Autor projektu, Oscar Barea, na bieżąco informuje o postępach prac na swoim profilu w mediach społecznościowych. Tam można znaleźć zdjęcia, nagrania oraz opisy kolejnych etapów budowy ulepszonej karty graficznej 3Dfx Voodoo. To doskonałe źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematem rzemieslniczej elektroniki.

Nie, Oscar Barea cały czas pracuje nad udoskonalaniem swojej konstrukcji. To projekt rozwijany przez entuzjastę w wolnym czasie, więc wymaga sporej dozy cierpliwości. Na profilu autora można na bieżąco śledzić postępy prac i pojawiające się aktualizacje dotyczące możliwości zmodyfikowanej karty graficznej 3Dfx Voodoo.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
 2. Czy kamera solarna z akumulatorem za 499 zł to dobry zakup? Recenzja modelu Foscam B4
 3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
 4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
 5. Nowa karta graficzna GeForce Nvidia, konkurencja w tanim segmencie!
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Milena Kos
Milena Kos

Jako zapaloną graczką i dziennikarką testuję najnowsze gry i dzielę się opiniami na blogu. Specjalizuję się w RPG, MMO i strategiach. Analizuję fabuły, mechaniki, oprawę audio-wizualną. Celem jest wsparcie czytelników w wyborze ciekawych i wartościowych tytułów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły