Formatowania dysku C. Prosta reinstalacja Windows - poradnik

Formatowania dysku C. Prosta reinstalacja Windows - poradnik
Autor Milena Kos
Milena Kos28.12.2023 | 4 min.

Formatowanie dysku C to ostateczność, gdy zawiodą wszystkie próby naprawy systemu. Niestety wiąże się to z utratą danych i mozolnym procesem reinstalacji. Jednak w najnowszej wersji Windows 11 Microsoft wprowadził uproszczoną metodę resetowania systemu poprzez Windows Update. Pozwala ona zachować aplikacje i dane użytkownika. W tym poradniku wyjaśnimy, jak skorzystać z tej opcji krok po kroku, aby odświeżyć system bez większych komplikacji.

Reinstalacja Windows za pomocą Windows Update

Microsoft wprowadził w najnowszej kompilacji testowej systemu Windows 11 nową, znacznie prostszą metodę na ponowną instalację systemu. Działa ona za pośrednictwem wbudowanej usługi Windows Update i pozwala na szybki reset systemu bez utraty danych użytkownika.

Szybki reset bez tracenia danych

Dotychczas jedynym skutecznym sposobem na ponowne zainstalowanie systemu Windows od zera było formatowanie dysku lub żmudny proces reinstalacji z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi. Niestety wiązało się to zarówno z mozolną procedurą, jak i utratą wszystkich danych na dysku.

Nowa metoda reinstalacji Windows 11 za pomocą usługi aktualizacji pozwala na szybkie odświeżenie systemu bez utraty zainstalowanych aplikacji i plików użytkownika. Działa ona w prosty sposób - po kliknięciu odpowiedniej opcji w Ustawieniach na komputerze instalowana jest najnowsza wersja systemu z domyślnymi ustawieniami, lecz z pominięciem folderów osobistych.

Krok po kroku przez proces odświeżania

Aby przeprowadzić ponowną instalację Windows 11 za pomocą Windows Update, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  1. Otwórz Ustawienia systemu Windows,
  2. Przejdź do działu System, a następnie Odzyskiwanie,
  3. Wybierz opcję "Rozwiązywanie problemów za pomocą usługi Windows Update",
  4. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalatora.

Po kilkunastu minutach system uruchomi się ponownie ze świeżo zainstalowaną wersją Windows 11, lecz z zachowanymi programami i danymi użytkownika.

Zachowanie aplikacji i plików

Mimo że nowa metoda reinstalacji systemu nie wymaga formatowania dysku, Microsoft zapewnia, że prowadzi ona do ponownego zainstalowania Windows 11 od podstaw. Dzieje się tak dlatego, że podczas procesu przywracane są jedynie domyślne pliki i foldery systemowe.

Natomiast wszelkie aplikacje zainstalowane przez użytkownika, pobrane aktualizacje czy dane osobiste jak zdjęcia, muzyka, dokumenty itp. pozostają nienaruszone. Daje to pewność, że mimo odświeżenia systemu nie utracimy naszych programów ani cennych informacji.

Ograniczona skuteczność usuwania problemów

Pomimo zachowania danych, Microsoft zastrzega, że nowa metoda odświeżania systemu może nie być w stanie w stu procentach rozwiązać wszelkich problemów z Windows 11. Dzieje się tak, ponieważ ​​niektóre usterki mogą wynikać właśnie z zainstalowanych aplikacji czy skorumpowanych plików użytkownika.

Niemniej w wielu przypadkach odświeżenie systemu przy zachowaniu programów i danych może okazać się skuteczne. Jeśli więc z jakiegoś powodu Windows 11 zaczyna działać niestabilnie lub wolno, warto wypróbować tę metodę przed przystąpieniem do mozolnego formatowania dysku.

Lokalizacja opcji w Ustawieniach systemowych

Aby skorzystać z nowej opcji reinstalacji Windows 11 dostępnej w ramach usługi Windows Update, wystarczy odnaleźć odpowiednią pozycję w Ustawieniach systemu.

Znajduje się ona w:

Ustawienia systemu > System > Odzyskiwanie

Następnie należy wybrać opcję "Rozwiązywanie problemów za pomocą usługi Windows Update" i postępować zgodnie z instrukcjami instalatora.

Dzięki temu w kilka chwil można przeprowadzić szybkie odświeżenie systemu bez utraty danych i mozolnej reinstalacji Windows.

Nowa metoda reinstalacji Windows 11 za pośrednictwem usługi Windows Update to szybki i wygodny sposób na reset systemu bez utraty danych. Warto wypróbować tę opcję, zanim przystąpisz do żmudnego formatowania dysku.

Czytaj więcej: Kup chinski zasilacz do komputera - niespotykane!

Podsumowanie

Formatowania dysku C. Prosta reinstalacja Windows - poradnik

W najnowszej wersji Windows 11 Microsoft wprowadził bardzo użyteczną funkcję, jaką jest możliwość reinstalacji systemu za pośrednictwem usługi Windows Update. Dzięki temu w kilka chwil jesteśmy w stanie odświeżyć nasz system operacyjny bez utraty zainstalowanych aplikacji i danych użytkownika.

Proces przebiega szybko i bezproblemowo - wystarczy odnaleźć odpowiednią opcję w Ustawieniach, kliknąć przycisk i postępować zgodnie z instrukcjami. System zrestartuje się ze świeżo zainstalowaną wersją Windows 11, lecz z zachowanymi programami i plikami.

Choć metoda ta może nie rozwiązać w stu procentach wszystkich problemów z systemem, to z pewnością warto ją wypróbować przed przystąpieniem do mozolnego formatowania dysku. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu i wysiłku związanego z ponowną instalacją Windows oraz zachować nasze cenne dane.

Podsumowując - szybki reset Windows 11 z usługi Windows Update to świetne i wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać zanim podejmiemy drastyczne kroki takie jak formatowanie komputera.

5 Podobnych Artykułów

  1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
  2. Czy kamera solarna z akumulatorem za 499 zł to dobry zakup? Recenzja modelu Foscam B4
  3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
  4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
  5. Jaki dysk SSD M.2 warto kupić: modele optymalne
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Milena Kos
Milena Kos

Jako zapaloną graczką i dziennikarką testuję najnowsze gry i dzielę się opiniami na blogu. Specjalizuję się w RPG, MMO i strategiach. Analizuję fabuły, mechaniki, oprawę audio-wizualną. Celem jest wsparcie czytelników w wyborze ciekawych i wartościowych tytułów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły