Apple będzie licencjonować swój system firmom trzecim?

Apple będzie licencjonować swój system firmom trzecim?
Autor Helena Kucharska
Helena Kucharska17.02.2024 | 5 min.

Apple od lat konsekwentnie budował wizerunek marki premium, oferującej produkty wysokiej jakości w zamkniętym ekosystemie. Jednak według najnowszych doniesień, gigant z Cupertino planuje udostępnić licencję na swój system operacyjny dla samochodów firmom trzecim. Ma to dotyczyć Porsche i Aston Martin, a dokładnie rozwiązania CarPlay nowej generacji. To dość zaskakujący ruch, biorąc pod uwagę dotychczasową politykę Apple. W artykule przyjrzymy się bliżej planom firmy i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy to dobre posunięcie.

Apple wróci do licencjonowania systemu

Apple słynie z tworzenia zamkniętego ekosystemu, w którym ściśle kontroluje zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Jednak już w latach 90. XX wieku producent z logo nadgryzionego jabłka udostępniał licencję na system operacyjny Macintosh firmom trzecim. Teraz, po 30 latach, Apple ponownie rozważa udostępnienie licencji swojego systemu innym producentom.

Tym razem chodzi o system CarPlay przeznaczony do samochodów. Potwierdzono, że Porsche i Aston Martin wprowadzą do swoich aut nową generację CarPlay. Będzie to całkowicie autonomiczny system operacyjny, a nie tylko funkcja uruchamiana przez iPhone'a kierowcy.

Skąd ta zmiana polityki Apple?

Decyzja o udostępnieniu licencji może dziwić, biorąc pod uwagę dotychczasową strategię Apple. Jednak wpisuje się ona w szerszą politykę firmy z Cupertino.

Apple od lat konsekwentnie buduje wizerunek marki premium, oferującej produkty najwyższej jakości. Stąd niedawna współpraca z luksusowym domem mody Hermès. Teraz Apple będzie obecny także w luksusowych samochodach Porsche i Aston Martin. To kolejny krok w ekspansji na rynek dóbr luksusowych.

Czym jest Apple CarPlay nowej generacji?

Standardowy CarPlay jest obecnie dostępny w wielu popularnych samochodach. Działa w oparciu o iPhone'a podłączonego do systemu multimedialnego auta.

Tymczasem CarPlay nowej generacji ma być w pełni autonomicznym systemem, zintegrowanym bezpośrednio w samochodzie. Według plotek będzie oparty o procesor Apple i działać również bez iPhone'a.

Co odróżnia CarPlay nowej generacji?

 • Jest to osobny system operacyjny, a nie tylko funkcja
 • Integracja bezpośrednio w samochodzie, nie wymaga podłączenia iPhone'a
 • Prawdopodobnie oparty na autorskim procesorze Apple

Taka konstrukcja ma zapewnić większą swobodę producentom samochodów w projektowaniu systemów multimedialnych i lepszą integrację z funkcjami auta.

Czytaj więcej: Jak korzystać z Xbox VPN na konsole Xbox One - Przewodnik Krok po Kroku

Dlaczego Apple zdecydował się na licencjonowanie?

Udostępnienie licencji na system firmom trzecim to duża zmiana w polityce Apple. Wcześniej próba licencjonowania systemu Macintosh w latach 90. XX wieku zakończyła się niepowodzeniem.

Tym razem Apple ma ku temu mocniejsze argumenty:

 • Umocnienie pozycji w segmencie premium i luksusowym
 • Możliwość konkurowania z rosnącą popularnością systemu Android Automotive
 • Promocja ekosystemu Apple wśród zamożnych klientów

Dodatkowo Apple prowadzi projekt własnego samochodu - Apple Car. Jeśli ten samochód faktycznie powstanie, autorski system typu CarPlay będzie do niego idealnie dopasowany.

Jaki procesor miałby zasilać CarPlay Apple?

Apple będzie licencjonować swój system firmom trzecim?

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji, na jakiej architekturze miałby działać system CarPlay nowej generacji.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie autorskiego procesora Apple. Firma buduje swoją pozycję na rynku również dzięki coraz potężniejszym układom ARM produkowanym samodzielnie.

Za: Przeciw:
- pełna kontrola i integracja systemu - problemy z dostępnością układów
- dopasowanie do potrzeb samochodu - Apple musiałoby ujawnić część tajemnic

Innym rozwiązaniem byłoby Siłowanie rozwiązań partnerów, np. układów Nvidii przeznaczonych do samochodów. Pozwoliłoby to uniknąć problemów z dostawami, ale Apple straciłoby pełną kontrolę nad platformą.

Jakie są cele Apple związane z projektem Apple Car?

Ruchy Apple na rynku motoryzacyjnym wydają się wpisywać w projekt własnego samochodu - Apple Car. Prace nad tym pojazdem trwają od kilku lat, choć napotykają na problemy.

Apple Car miałby być zwieńczeniem ekosystemu Apple - połączeniem futurystycznych rozwiązań, designu i hermetycznego systemu.

Jeśli udałoby się stworzyć i wprowadzić na rynek taki produkt, mógłby on zapewnić Apple silną pozycję na rynku aut luksusowych/premium. Silna integracja z ekosystemem usług Apple byłaby także korzystna dla całej firmy.

Nawet jeśli projekt Apple Car nadal napotyka problemy, to obecność systemów Apple w samochodach Porsche czy Aston Martin zwiększy rozpoznawalność tej marki wśród zamożnych kierowców. To także część budowania pozycji luksusowej.

Podsumowanie

W artykule omówiono planowaną zmianę strategii Apple, polegającą na udostępnieniu licencji na system operacyjny CarPlay firmom trzecim. Jest to zaskakujący ruch ze strony producenta znanego z hermetycznego ekosystemu obejmującego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Tym razem udostępnione ma zostać rozwiązanie CarPlay nowej generacji, które trafi do samochodów Porsche i Aston Martin.

Decyzja Apple wydaje się wpisywać w szerszą strategię umacniania pozycji w segmencie produktów luksusowych. Trwają także prace nad własnym samochodem Apple Car, do którego autorski system CarPlay mógłby być idealnie dopasowany. Czas pokaże, czy otwarcie się na współpracę z innymi producentami aut okaże się trafionym ruchem.

Najczęstsze pytania

Informacje o planach licencjonowania systemu CarPlay nowej generacji pochodzą z wiarygodnych źródeł i wydają się realne. Jednak Apple nie potwierdziło jeszcze oficjalnie tych doniesień.

Nie podano jeszcze dokładnego harmonogramu wdrożenia. Biorąc pod uwagę cykle produkcyjne w motoryzacji, realny wydaje się rok 2024-2025 dla modeli Porsche i Aston Martin wyposażonych w nowy CarPlay.

W dużym stopniu tak. Dotąd Apple rozwijało zamknięty ekosystem oprogramowania, teraz po raz pierwszy udostępni jego element firmom trzecim. Niemniej pełny dostęp do kodu źródłowego jest mało prawdopodobny.

Na razie mowa jedynie o Porsche i Aston Marcin. Prawdopodobnie ze względu na pozycjonowanie tych marek jako ultra-premium, Apple będzie zacieśniać współpracę głównie z producentami luksusowych/sportowych aut.

Poza finansowymi, jest to przede wszystkim umocnienie marki w segmencie luksusowym. Samochody Porsche i Aston Martin staną się mobilnymi ambasadorami ekosystemu Apple.

5 Podobnych Artykułów

 1. Jak Przyspieszyć Poród w The Sims 4: Sekrety Kodów na Przyspieszenie Ciąży i Porodu
 2. Czy kamera solarna z akumulatorem za 499 zł to dobry zakup? Recenzja modelu Foscam B4
 3. Kontroler do Laptopa: Bezprzewodowy Pad PC, Gamepad, Bluetooth - idealny do gier komputerowych
 4. Procesory Ranking Laptop - Odkryj Najlepsze Ranking CPU Laptopy i Procesorów w Laptopach 2020
 5. Nowa karta graficzna GeForce Nvidia, konkurencja w tanim segmencie!
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Helena Kucharska
Helena Kucharska

Będąc graczką i uczestniczką turniejów esportowych dzielę się doświadczeniami z gier sieciowych. Omawiam strategie, metagame popularnych tytułów oraz przygotowania do rozgrywek profesjonalnych.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły