Acer Predator RTX 4090 to pierwszy high-endowy model karty graficznej tej firmy. W recenzji serwisu KitGuru okazuje się jednak, że konstrukcja ta ma problemy z chłodzeniem i jest znacznie głośniejsza od konkurencji. Hybrydowe chłodzenie AiO wprawdzie pozwoliło na zmniejszenie gabarytów, ale kosztem wysokich temperatur rdzenia i pamięci oraz dużego hałasu sięgającego 44 dB. Tym samym Acer Predator RTX 4090 okazał się najcieplejszą i najgłośniejszą kartą graficzną z generacji RTX 4090 testowaną do tej pory.
Acer Predator RTX 4090 - nietypowa konstrukcja
Karta graficzna Acer Predator RTX 4090 to pierwszy high-endowy model GPU w portfolio tajwańskiego producenta. Firma zdecydowała się na bardzo nietypowe rozwiązanie chłodzenia, stosując hybrydowy układ AiO z wbudowaną pompą i radiatorem.
Dzięki temu udało się zmniejszyć gabaryty samej konstrukcji względem referencyjnej wersji Founders Edition. Zastosowano też dwa mniejsze wentylatory zamiast jednego dużego. Samo GPU waży aż o 400 gram mniej niż propozycja Nvidii.
Podobieństwa i różnice PCB
Mimo nietypowego chłodzenia, laminat drukowany Acer Predator RTX 4090 jest bardzo zbliżony do referencyjnego. Znajdziemy na nim m.in. 14-fazowy układ zasilania VRM oraz kontrowersyjne złącze zasilania 12VHPWR, które nadal sprawia problemy z przegrzewaniem.
Największą różnicą pozostaje oczywiście sekcja odprowadzania ciepła, która w tym modelu oparta jest o rozwiązanie AiO z wbudowanym obiegiem wodnym.
Wyniki termiczne i akustyczne rozczarowują
Niestety, mimo ambitnej konstrukcji chłodzenia, Acer Predator RTX 4090 rozczarowuje pod względem temperatur i generowanego hałasu.
Przy pełnym obciążeniu rdzeń osiągnął 75,8°C, a hotspot nawet 85°C - to o około 10°C więcej niż w typowych konstrukcjach chłodzonych powietrzem.
Wysoka temperatura pamięci
Jeszcze gorzej wypada temperatura pamięci GDDR6X, która sięgnęła 96°C! Dla porównania referencyjny RTX 4090 Founders Edition osiąga 84°C, a konstrukcja Gigabyte'a zaledwie 66°C.
Model karty RTX 4090 | Temperatura pamięci GDDR6X |
Nvidia Founders Edition | 84°C |
Acer Predator | 96°C |
Gigabyte Gaming OC | 66°C |
W kwestii hałasu Acer Predator RTX 4090 również zawodzi. W teście z grą Metro Exodus odnotowano aż 44 dB - to zdecydowanie najgłośniejszy model bazujący na tym GPU.
Czytaj więcej: Potężne procesory AMD: nadeszło monstrum z 256 rdzeniami
Acer Predator RTX 4090 - spore dławienie termiczne
Niestety testy pokazały, że karta graficzna Acera ma poważne problemy z odprowadzaniem ciepła. W praktyce prowadzi to do zjawiska dławienia termicznego, czyli automatycznego obniżania taktowania przez układ GPU w celu zapobieżenia przegrzaniu.
Dławienie termiczne skutkuje gwałtownym spadkiem wydajności karty graficznej w grach oraz aplikacjach obciążających GPU. To poważna wada, niedopuszczalna w high-endowych konstrukcjach
W przypadku testowanego egzemplarza Acer Predator RTX 4090 temperatura rdzenia szybko osiągała 85°C, co powodowało automtyczne obniżenie zegara boost nawet o 150 MHz. Taka huśtawka taktowania negatywnie wpływa zarówno na płynność animacji, jak i średni poziom FPS.
Temperatura pamięci RTX 4090 Acera zawyżona
Kolejnym poważnym problemem okazała się wysoka temperatura pamięci GDDR6X, sięgająca 96°C. Przekroczony został tym samym próg maksymalnej temperatury rekomendowanej przez producenta pamięci (Micron).
Stała praca w tak wysokich temperaturach może negatywnie wpłynąć na żywotność modułów GDDR6X. Ryzyko uszkodzenia i awarii znacząco rośnie przy przekroczeniu normy 95°C.
RTX 4090 Acer Predator - najgłośniejszy model
Ostatnią bolączką testowanej karty graficznej okazał się także bardzo wysoki poziom emitowanego hałasu. W teście z grą Metro Exodus zmierzono głośność na poziomie 44 dB - to zdecydowanie najgłośniejszy model RTX 4090, z jakim mierzyli się testerzy z redakcji KitGuru.
Dla porównania referencyjna konstrukcja Founders Edition emituje 37 dB, a pozostałe popularne modele customowe utrzymują się w zakresie 40-43 dB. Tylko Acerowi "udało się" przekroczyć barierę 44 dB - to rzeczywiście bardzo dużo.
Podsumowanie
Karta graficzna Acer Predator RTX 4090 z pewnością wyróżnia się na tle konkurencji, choć nie do końca w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Hybrydowe chłodzenie AiO miało za zadanie poprawić kulturę pracy i temperatury, ale producentowi nie do końca się to udało. Rdzeń i pamięć osiągają wysokie temperatury, często przekraczające normy i zalecenia producentów. Skutkuje to throttlingiem, niekorzystnie wpływającym na wydajność.
Dużym rozczarowaniem jest także rekordowo wysoka głośność sięgająca 44 dB. To zdecydowanie najgłośniejsza konstrukcja RTX 4090, z jaką mieli do czynienia testerzy. Trudno zaliczyć ten model do cichych i kulturalnie pracujących.
Podsumowując, Acer Predator RTX 4090 to odważna, acz nie do końca udana próba stworzenia wydajnej i coolącej konstrukcji RTX 4090. Testy pokazały, że w kwestii temperatur i hałasu ten model odstaje od konkurencji - i to niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu.
Być może ograniczenie sprzedaży wyłącznie do gotowych zestawów Predator pozwoli zminimalizować negatywny odbiór nietypowej konstrukcji tej karty graficznej. Produkty sygnowane marką Predator cechują się zwykle rozwiązaniami z najwyższej półki, tym razem jednak chłodzenie RTX 4090 pozostawia sporo do życzenia.