Rozgrywka i podpowiedzi

W jaki sposób mogę wybrać klasę mojej postaci?

W przeciwieństwie do wielu innych gier fabularnych, nie musisz określać klasy Twojej postaci przed rozpoczęciem gry. W pierwszym rozdziale pojawia się możliwość dołączenia do jednej z trzech frakcji (Bandyci, Magowie, Inkwizycja). Każda frakcja ma do zaoferowania różne, unikalne zdolności. Magowie na przykład posługują się potężną magią, natomiast wojownicy Inkwizycji przede wszystkim korzystają ze zwojów i długich broni, włóczni; bandyci z kolei są „facetami od brudnej roboty” i walczą głównie toporami, mieczami, nie parają się magią.

Bardzo często ginę na początku gry – co mam robić?

Używaj często opcji zapisu stanu gry. Twój bohater jest bardzo słaby na początku przygody i częściej mu przyjdzie polegać na własnej przebiegłości niż na sile fizycznej i zręczności. W sekcji „Pierwsze kroki” znajdziesz kilka wskazówek, które powinny ułatwić ci początek gry.

Gdzie mogę znaleźć lepsze przedmioty?

Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte! Na uboczu, z dala od głównych lokacji można znaleźć jaskinie mniejszych potworów, ruiny z trudniejszymi do pokonania przeciwnikami i lochy, gdzie znajdziesz szczególnie dobrą broń oraz mnóstwo złota do zdobycia. Inne przedmioty mogą być tworzone lub modyfikowane przez bohatera. Na przykład, jeśli masz w ekwipunku surowe mięso możesz je usmażyć nad ogniskiem lub w kuchni – otrzymasz smażone mięso, które możesz użyć do regeneracji punktów życia. W zależności od frakcji do której należysz możesz nauczyć się tworzenia run, zwojów, broni w kuźni i innych umiejętności. Ponadto, jeżeli wyuczysz się odpowiednich zdolności złodziejskich możesz ukraść potrzebne przedmioty.

Jedna z postaci jest do mnie negatywnie nastawiona – muszę wczytać zapisany wcześniej stan gry?

Postacie niezależne i członkowie różnych frakcji będą zachowywać się różnie w zależności od podjętych przez gracza działań: kłótnia z jedną z postaci może na krótką metę przysporzyć problemów, a następnie otworzyć nowe możliwości na ich rozwiązanie. Co więcej, ludzi, których rozgniewałeś możesz poźniej zjednoczyć za pomocą zwoju „żart”. Ponadto nie możesz całkowicie zniechęcić do siebie NPC-ów ważnych dla scenariusza, gra nadal będzie do przejścia.

Która frakcja jest najlepsza?

Gra została starannie zbalansowana – trzy klasy postaci są równe. Wybór jednej z frakcji powinien zależeć tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji gracza. Jeżeli wolisz grać jako śmiały awanturnik, który nie zawsze postępuje zgodnie z zasadami moralności to bandyta jest dobrym wyborem. Z drugiej strony jeżeli wolisz niszczyć swoich wrogów za pomocą magii, to u magów poczujesz, że jesteś w dobrych rękach. Magowie strzeżą wulkanu, natomiast wojownicy Inkwizycji są umieszczenie „pomiędzy” tymi frakcjami. Częściowo fabuła i zadania różnią się dla każdej z frakcji więc możesz grać w Risen wiele razy i ciągle dokonywać nowych odkryć!

Popełniłem przestępstwo i wszyscy są teraz do mnie negatywnie nastawieni – co mam robić?

Jeżeli zostaniesz przyłapany na kradzieży, zagrozisz komuś bronią, zaatakujesz go lub zamordujesz na oczach osoby trzeciej to ofiara (albo świadek) nie będzie to ciebie pozytywnie nastawiona. Mieszkańcy wyspy nie lubią, gdy ktoś morduje ich zwierzęta, budzi ich ze snu lub ogólnie zakłoca prywatność, na przykład, rozglądając się po ich mieszkaniu bez pytania. W takim przypadku może się zdarzyć, że ktoś cię zaatakuje lub nie będzie chciał z tobą więcej rozmawiać. Oczywiście istnieje opcja rzucenia zaklęcia „opowiedz dowcip”, które daje szansę, że NPC zapomni o twoich występkach. Ale uważaj: niektóre decyzje są nieodwracalne i zmieniają opinię NPC na twój temat na dobre!

Wskazówka: Na wyspie istnieje kilku trenerów, którzy mogą nauczyć cię kradzieży kieszonkowej, otwierania zamków i skradania. Są to niezbędne umiejętności, jeśli chcesz zostać bardzo dobrym złodziejem…

Utknąłem! – przeciwnicy są po prostu zbyt silni!

Podczas wędrówek po pustkowiach wyspy wulkanicznej, często napotkasz potwory, które są po prostu zbyt silne dla ciebie. Dlatego absolutnie musisz unikać tych wrogów na początku gry. Kiedy podejdziesz zbyt blisko zwierząt poczują się zagrożone. Większość z nich najpierw przyjmie postawę bojową przed zaatakowaniem, daje to możliwość odsunięcia się na bezpieczną odległość. Jeśli niestety nie zdążysz i potwór cię zaatakuje pozostaje ci tylko ucieczka. Wielu przeciwników po krótkiej pogoni zrezygnuje z pościgu. Gdy twoja postać będzie silniejsza możesz tam później wrócić, by zdobyć doświadczenie i lepszy sprzęt.

Czy są przedmioty, których nie mam sprzedawać?

Niektóre przedmioty występują bardzo rzadko i są przeważnie potrzebne do stworzenia nowych przedmiotów lub magicznych eliksirów. Na przykład aby stworzyć elikiry potrzebujesz specjalnych ziół, a niektóre pozornie zbędne rzeczy jak kości czy skrzydła są w rzeczywistości niezbędnymi składnikami do tworzenia zwojów. Dlatego też zaleca się przede wszystkim gromadzenie i przechowywanie wszystkiego o ile nie wiesz na pewno, że to będzie ci niepotrzebne. Później możesz tej rzeczy potrzebować i jeżeli się jej pozbyłeś u jakiegoś handlarza to jesteś zmuszony do odkupienia od niego owego przedmiotu za dużo większą cenę niż kwota, którą zarobiłeś na sprzedaży. To może być denerwujące!

Każda zagadka ma jedno rozwiązanie?

Nie. Prawie każda sytuacja w Risen może być opanowana na kilka różnych sposobów. Wykorzystaj atuty i talenty swojego bohatera do osiągnięcia celu. W końcu, na osiągnięcie sukcesu dobre są wszystkie sposoby.

Nie wiem co mam robić…

Wystarczy zajrzeć do dziennika zadań, aby dowiedzieć się, które zadania trzeba jeszcze dokończyć. Opis zadania i mapa powinny zapewnić ci dostateczne informacje na temat tego co należy zrobić.

Tłumaczenie: Macrentofeth
na podstawie Gameplay FAQ z Risen Manual

Dodaj komentarz