Poszukiwanie rudy

, , , , , , , ,

Poszukiwanie rudy – kolejna z dosyć istotnych umiejętności w świecie gry Risen. Może dla postaci, które swą siłę oparły na czarach, nie jest ona potrzebna, jednakże dla wszelkiej maści wojowników, którzy z reguły uczą się również fachu kowala, zdolność pożądana. Dzięki niej możemy eksploatować złoża, które napotkamy w grze i wydobywać z nich cenne surowce, które następnie posłużą nam przy wyrobie broni, tudzież różnych błyskotek (amulety, pierścienie). Dlatego też umiejętność ta jest ściśle powiązana z kowalstwem.

 

Czas na pierwsze pytanie, kto nas tego nauczy?

Jedyny NPC w grze, który nauczy nas poszukiwania rudy, jest Olf, który znajduje się w mieście, uwięziony w byłej posiadłości Dona Estebana. Koszty, jakie musimy ponieść przy przyswojeniu tej umiejętności, to: 5PN + 100 sztuk złota. Jest to bardzo mało, a zyski, jakie dzięki temu możemy osiągnąć, są tego warte. Zdolności tej nie możemy rozwijać. Po prostu raz wyuczywszy się jej, możemy kopać wszędzie. Nie myślcie sobie jednak, że będziecie mogli przekopać pół wyspy. Nie, nie… nie ma tak kolorowo. Najpierw trzeba się pofatygować o to, by znaleźć miejsca, w których znajdują się złoża poszczególnych surowców.

Postawmy więc sobie kolejne pytanie, co jest potrzebne do rozpoczęcia działalności pseudo górnika na wyspie wulkanicznej?

Prosta sprawa. Musimy posiadać w swoim ekwipunku dobrze znany nam przedmiot, jakim jest Kilof. Żadnych latarek czy kasków zabezpieczających naszą głowę, nie w tym świecie 😉

Na jakie złoża możemy natrafić podczas naszych wędrówek i jak one wyglądają?

Mamy ich aż trzy rodzaje. Są to:

1. Złoto widoczne z daleka, ze względu na kolor złoty, przeplatający się z szarym kolorem skał.

zloto

2. Rudy żelaza w tym przypadku trzeba być bardziej spostrzegawczym. Ciemna czerwień nie jest dobrze widoczna, dlatego też trzeba podejść dość blisko, by dostrzec złoża.

zelazo

3. Obsydian – tutaj już naprawdę trzeba mieć sokoli wzrok, by dojrzeć złoża z daleka. Kolor, z początku wydający się czarnym, w rzeczywistości jest ciemnym fioletem.

obsydian

 

 

Czas na kolejne pytanie, gdzie mamy szukać złóż?


Trudno jednoznacznie wskazać, gdzie jakie się znajdują. Generalnie powinniśmy się stosować do zasady „To co najcenniejsze, ukryte pod ziemią”, dlatego też należałoby się rozglądać uważnie po wszelakiej maści jaskiniach, rozpadlinach, a czasem nawet u podnóży gór, stoków, klifów. Dosyć często w pobliżu złóż znajdują się potwory, więc nierzadko przyjdzie nam stoczyć trudną walkę o dostęp do nich.

 

 

I najważniejsze, co można wydobyć oraz z czego?

 

Ikonka Nazwa Z czego? Wartość
Gruda złota Złoża złota 20
Gruda rudy żelaza Złoża rudy żelaza 5
Obsydian Złoża obsydianu 10
Bursztyn Dowolne złoża 100
Mały bursztyn Dowolne złoża 50
Diament Dowolne złoża 500
Mały diament Dowolne złoża 250
Kryształ antymagii Dowolne złoża 150
Mały kryształ antymagii Dowolne złoża 75
Rubin Dowolne złoża 400
Mały rubin Dowolne złoża 150
Szafir Dowolne złoża 200
Mały szafir Dowolne złoża 100
Szmaragd Dowolne złoża 150
Mały szmaragd Dowolne złoża 75

 

Pierwsze trzy pozycje wydobywany zawsze w ilości równej pięć sztuk, zaś kamienie szlachetne są opcjonalnym znaleziskiem, czyli mogą one pojawić się przy próbie wydobycia złota, żelaza czy obsydianu, ale nie muszą. Jeśli jednak uda nam się je znaleźć, to zawsze pojedynczo – jedna sztuka.

 

 

No tak, ale co nam z tych rzeczy, poza tym, że możemy je sprzedać?


Z kamieni szlachetnych i brył złota tworzy się potężne pierścienie i amulety, zaś rudy żelaza oraz obsydian można wymienić na nieobrobione ostrza, czego dokonamy u każdego kowala. Wyjątkiem są obsydianowe nieobrobione ostrza, które dostać możemy już tylko u Waltera, ale po uprzedniej rozmowie o broni używanej przez jaszczuroludzi (potrzebujemy jeden egzemplarz takiego oręża). Kosztują one nas kolejno: 8 (miecz jednoręczny), 10 (miecz długi) i 12 (miecz dwuręczny) brył danego kruszczu i w przypadku tych z obsydianu, niewielki datek w postaci złota.

 

Sami więc widzicie, że nauka umiejętności Poszukiwanie złóż jest niezwykle opłacalnym przedsięwzieciem w świecie gry Risen i już po pierwszym użyciu naszego nowiutkiego kilofa, koszta poniesione przy nabyciu tej zdolności, mogą nam się zwrócić… z ogromną nawiązką!

 

Na koniec jeszcze taka mała rada od autora… Polecam szybki zapis przed próbą eksploatacji złoża i w przypadku, gdy nasz bohater nie wydobędzie wraz z surowcem (złoto, żelazo lub obsydian) kamienia szlachetnego (Bursztyn, Diament, Rubin, Safir, Szmaragd), to należy wczytać grę i spróbować ponownie. Za trzecim podejściem zawsze uda nam się wydobyć obie te rzeczy 😉

Dodaj komentarz