Kowalstwo

, , , , , , , ,


Kowalstwo – jedna z profesji, jakich możemy podjąć się podczas przygody na wyspie Faranga. Nim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czym jest kowalstwo w grze, przybliżmy pierw istotę kowalstwa w świecie realnym. Najogólniej rzecz ujmując sztuka nadawania wszelakim metalom określonych kształtów. Wielu z nas jednak na myśl o kowalstwie widzi tylko fach wyrabiania broni do walki z zwarciu. Nic bardziej mylnego.

 

Czym zaś jest kowalstwo w grze Risen? No właśnie. Panowie z Piranha Bytes postanowili poszerzyć nasze horyzonty ponad samo wykuwanie oręża. Przy odpowiednio dobranym sprzęcie, po wyuczeniu się rzemiosła otrzymujemy dwie zdolności. Pierwszą z nich jest wytwarzanie broni w zakładzie kowala, drugą zaś jest jubilerstwo. Ten artykuł skupi się na tej pierwszej zdolności jednakże. Istotę fachu złotnika przybliżymy wam >tutaj<

 

Kowalstwo jest jedną z tych umiejętności, która nie polega na jednorazowym wyuczeniu się jej. Do dyspozycji mamy trzy stopnie zaawansowania dające nam coraz to szersze możliwości. Oto jak prezentują się koszta związane z nauką, a także możliwości:

 

1 stopień: 5PN + 100 sztuk złota – broń lekka

2 stopień: 5PN + 250 sztuk złota – długie miecze

3 stopień: 5PN + 500 sztuk złota – dwuręczne miecze

 

U kogo możemy wyczyć się omawianej profesji? Na wyspie spotkamy trzech wystarczająco doświadczonych kowali, u których możemy podjąć się nauk. Każdy z nich reprezentuję inną grupę społeczną, a oto ich lista:

 

  1. Walter – Miasto portowe, dzielnica handlowa – możliwość wyuczenia trzeciego poziomu umiejętności
  2. Oskar – Obóz bandytów – możliwość wyuczenia trzecigo poziomu umiejętności
  3. Karlsen – Wulkaniczna Twierdza, kuźnia przy placu szkoleniowym – możliwość wyuczenia trzeciego poziomu umiejętności

 

Wyuczywszy się profesji poza materiałami i narzędziami nic więcej nam nie potrzeba. Rzadnych zbędnych formuł. Po uzyskaniu odpowiednich składników otrzymujemy dostęp do kucia danego oręża. By móc w ogóle przystąpić do tej czynności niezbędny nam będzie młot kowalski, no i wcześniej wspomniane ‚podzespoły’ nowej broni. Wykucie każdego miecza wiąże się z pozyskaniem pierw odpowiedniego ostrza. Ostrza te nabędziemy u każdego kowala w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest zwykły handel, drugim zaś wymiana posiadanego przez nas kruszcu (więcej w „Pozyskiwanie rudy”).

 

Proces kucia oręża dzielimy na cztery etapy, bez których ukończenia nie ma mowy o porządnej broni. Całość zaczynamy od rozgrzania stali w kuźni. Następnie musimy nadać gorącemu metalowi odpowiedniego kształtu przy kowadle. To tutaj właśnie ujrzymy pierwsze kształty tworzonego przez nas miecza. Gdy już wyprofilujemy broń niezbędne jest zahartowanie ostrza. Po tym zabiegu pozstaje jedynie ostrzenie na osełce. Po wykonaniu roboty możemy cieszyć się nowym nabytkiem, z którym możemy uczynić co już chcemy.

 

Zaznajomiwszy się z zasadami, a także samym procesem produkcji broni warto rzucić okiem na to jakie w ogóle możemy przygotować miecze i jakie do tego potrzebne są nam składniki:

 

Ikonka Nazwa Umiejętność
Składniki Wartość
Ostry Miecz 1 Surowe gorące stalowe
ostrze (broń lekka)
250
Ostry miecz długi 2 Surowe gorące stalowe
ostrze (miecz długi)
430
Ostry miecz dwuręczny 3 Surowe gorące stalowe
ostrze (miecz dwuręczny)
500
Ostry obsydianowy miecz 1 Surowe gorące
obsydianowe ostrze (b.lekka)
450
Ostry obsydianowy miecz długi 2 Surowe gorące
obsydianowe ostrze (m.długi)
800
Obsydianowy miecz dwuręczny 3 Surowe gorące obsydianowe
ostrze (m.dwuręczny)
1000
Burzowy Wicher 2 Czubek miecza
Złamany miecz długi
800
Spijacz Dusz 3 Czubek miecza
Złamany miecz długi
800

Dodaj komentarz