Risen 2 – Atrybuty

System atrybutów i umiejętności jest stałym bywalcem RPGowej części gier Piranii. Do tej pory całość opierała się jedynie na kilku podstawowych atrybutach, m. in. sile i zręczności. W Risen 2 system ten został całkowicie przebudowany i urozmaicony. Każdy z pięciu atrybutów dzieli się dodatkowo na trzy biegłości, a także serię różnorodnych zdolności zwiększających posługiwanie się daną bronią, biegłością, bądź dają możliwość użycia nowych zdolności jak np. riposta czy wytwarzanie broni palnej. Teraz do głównych atrybutów należą:

Broń biała – umiejętność posługiwania się wszelką bronią białą. Do niej należą biegłości w posługiwaniu się bronią sieczną, kłującą i rzucaną. Atrybut ten pozwala zarówno zwiększyć zadawane obrażenia jak i umożliwia nauczenie się dodatkowych zdolności.

Broń palna – zwiększenie tego atrybutu zwiększa biegłość w posługiwaniu się muszkietami, strzelbami i pistoletami. Jest to nowość w porównaniu do poprzedniej części, która pozwala dodać nieco pirackiego klimatu. Oprócz zadawanych obrażeń, atrybut ten pozwala na użycie ciekawych zdolności jak np. wytwarzanie broni palnej.

Wytrzymałość – jest to nowy atrybut, który nie był stosowany w poprzednich grach Piranii. Odpowiada on za takie biegłości jak odporność na obrażenia od broni białej i palnej, a także dodaje możliwość zastraszania rozmówcy.

Cwaniactwo – ten atrybut pozwala na rozwijanie biegłości o nazwie „podłe sztuczki”, które są używane m. in. podczas walki, a także zwiększanie biegłości „złodziejstwo” i „złotousty”, która to jest odpowiednikiem ‘charyzmy’.

Voodoo – atrybut ten zastępuje w Risen 2 magię i pozwala na rozwijanie biegłości ściśle z nią związanych. Są to czarna magia, kult śmierci i rytuały.

Grę zaczynamy z każdym atrybutem na poziomie 1. Każdy kolejny poziom kosztuje określoną ilość punktów chwały. Oto zestawienie potrzebnych punktów chwały aby osiągnąć dany poziom (maksymalny to 10):

Poziom
atrybutu

Koszt
ulepszenia

1

2

1000

3

2000

4

3000

5

4000

6

6000

7

8000

8

10000

9

12000

10

15000

Naszą postać określają też:

Krew – stanowi ona energię życiową naszego bohatera, ale w stosunku do pierwszego Risena dodano kilka zmian. Ponieważ w R2 zastosowania poziomów postaci, punkty krwi nie zwiększają się przez zdobywanie punktów chwały. Mogą one być zwiększone np. przez „wykupienie” odpowiednich zdolności przypisanych do atrybutu Wytrzymałość.

Odnawianie utraconych w walce punktów krwi także zostało zmienione w stosunku do Risen 1. Wszelkie rośliny, napoje i żywność nadal odnawiają energię. Jednak nie jest ona uzupełniana lecz regenerowana przez pewien okres czasu. Jest ona zaznaczona przez ikonę zapasów żywności w górnym prawym rogu, a czas działania regeneracji oznaczony jest znikającym czerwonym zapełnieniem tej ikony. Z kolei uzupełnienie energii następuje jedynie po użyciu jakiegoś alkoholu np. rumu lub eliksiru. Jest to zaznaczone w opisie przedmiotu jako „Regeneracja” i „Krew”.

Złoto – środek płatniczy, który zdobywamy przede wszystkim za wykonywanie zadań. Możemy także zwiększyć pojemność swojej sakwy poprzez sprzedawanie przedmiotów. Zaś je kupując – tracimy złoto. Nauka umiejętności również kosztuje.

Punkty chwały – z punktów doświadczenia, które wytyczały kolejne poziomy postaci w poprzednich grach Piranii, przechodzimy na punkty chwały, które stały się naukową walutą w Risen 2. Używane są one do podnoszenia poziomu atrybutów, przy czym są one „wydawane” i podniesienie tego samego lub innego atrybutu wymaga ponownego uzbierania wymaganej ilości punktów chwały. Punkty te zdobywa się poprzez wykonywanie zadań zleconych przez różnych NPC, a także pojedynki. Należy jednak pamiętać, że przegrany pojedynek spowoduje utratę tylu punktów chwały, ile zyskalibyśmy przy zwycięstwie.

Dodaj komentarz