Ogólne informacje

Piranha Bytes, to niemiecka firma zajmująca się tworzeniem gier komputerowych. Jej siedziba znajduje się w Essen, a sama firma została założona 12 października 1997 przez 12 ,,uciekinierów” z Gernwood Entertainment.

Pierwszym projektem świeżo upieczonej firmy, był dobrze znany, chyba każdemu graczowi, Gothic (prace zaczęły się już w 1996 roku). Po roku pracy do zespołu dołączyła 13 osoba, po ponad 2 latach prace na Gothikiem sięgnęły zenitu. Prawa do jej wydania kupiła niemiecka firma Egmont.

Piranha Bytes to zespół składający się z ludzi młodych (25-40 lat). Przed Gothikiem nie mieli na sowim koncie większych osiągnięć, i to właśnie on dał im światową sławę i uznanie nie tylko wśród fanów. Drugą cześć z późniejszej serii, wykupiła firma JoWooD Productions. W Polsce dystrybucją tej gry zajmuje się CD-Projekt.

W 2008 roku Piranha Bytes, po długim sporze, wznowiła współpracę z JoWooD Productions.Obecnie Piranha Bytes straciła prawa do tytułu Gothic, a firma pracuje nad własnym, nowym tytułem, również grą cRPG o nazwie Risen (wcześniejsza nazwa to RPB ).

 

Znane gry Piranhy Bytes:
– Gothic I – data wydania 10.03.2001
– Gothic II – data wydania 29.11.2002
– Gothic II: Noc Kruka – data wydania 22.08.2003
– Gothic III – data wydania 2.11.2006
– Risen – data wydania 02.10.2009

Stały skład PB:
– Michael Hoge (pracuje nad spójnością fabuły w grach).
– Björn Pankratz (pisze historię, pracuje nad wyglądem gry).
– Stefan Kalveram (tworzy fabułę).
– Ralf Marczinczik (dyrektor artystyczny).
– Kai Rosenkranz (komponuje muzykę, tworzy efekty dźwiękowe).
– Nico Bendlin (programista).
– Mattias Filler (zajmuje się scenariuszem, NPCami, zadaniami w grze itp.).
– Horst Dworczak (sprawy organizacyjne).
– Sasha Henrichs (opracowuje grafikę 3D i 2D).

Ciekawostki
PB (Piranha Bytes), nie musiała wydawać wielkich sum pieniędzy na Gothica. Tekstury powstawały w Adobe Photoshop, animacje w 3D studio MAX, waypointy npc powstawały w spacerze.

Dodaj komentarz