Risen Neuland DTC – pierwszy prawdziwy mod do Risen po polsku!

Spory, nawet bardzo spory, czas temu ukazała się pierwsza pełnowartościowa modyfikacja do Risen. Pełnowartościowa, bo mamy tutaj do czynienia z nowym światem, nową fabułą, nowymi bohaterami… Fachowo taki typ modyfikacji nazywa się to totalną konwersją.

Risen 2013-12-13 21-36-54-96

Dzięki ciężkiej pracy fanów, bez jakiejkolwiek pomocy Piranha Bytes, udało się stworzyć takie narzędzia, że modowanie Risena jest już możliwe i sensowne. Niestety, gra w tym roku skończy już pięć lat i nie zanosi się, aby miała gwiaździstą przyszłość modderską. Jednak jeśli czujecie się fanami studia Piranha Bytes, powinniście zagrać w jedyną w pełnym tego słowa znaczeniu modyfikację, do pierwszej części serii Risen. Specjalnie dla Was – przetłumaczyliśmy napisy.

Risen 2013-12-13 21-40-33-50

Wszystko to miało miejsce dosyć spory czas temu, ale w związku z nawałem newsów o Risen 3, wybraliśmy dopiero ten moment dobry, na poinformowanie Was o tym modzie.Podczas gry, będzie Wam towarzyszył niemiecki dubbing i polskie napisy. Najlepiej, mieć grę w wersji 1.3 (może być też z patchem usuwającym zabezpieczenia). Od nas – życzenia miłej gry, a poniżej tłumaczenie słów od autorów i download:

Nasz bohater był częścią małej wyprawy. Trzy łodzie szukały ukrytej zatokę między dwoma wyspami archipelagu. Niestety, nie było im dane jej znaleźć. Łodzie zgubiły się w mgle i znacznie od siebie oddaliły. Teraz, gdy mgła już się nieco rozrzedziła, nasz bohater oraz bracia Karl i Gustav znaleźli się na pełnym morzu. Chwilę potem…

Karl: Ta gówniana pogoda to moja wina?
Gustav: Może i nie, ale nie trzeba było przynajmniej rozbijać się o skałę!
Bohater: Jeśli potrzebujecie odpoczynku, spójrzcie na horyzont. Wyspę widzę!
Karl: Zbawienie!
Gustav: Nie jestem pewien…

W październiku 2009 została opublikowana pierwsza gra z serii Risen. Podobnie jak Gothic 3, nie otrzymała narzędzi modderskich. Jednak to nie mogło zatrzymać społeczności zgromadzonej wokół gier Piranha Bytes. Prace rozpoczęły się natychmiast, gdy gra trafiła w ich ręce i pojawiło się mnóstwo modów graficznych, dźwiękowych, balansujących…

W styczniu 2010, Baltram umożliwił tworzenie nowych modeli 3D do gry PB, a następnie, w niespełna rok, wysypywało się coraz więcej możliwości. W lipcu tego samego roku, Shak-otay, najbardziej aktywny „pionier moddingu”, stworzył poradnik, bardzo przydatny w kwestii tworzenia dialogów i zadań. Dwa miesiące później, Galrath434 dołożył do tych narzędzi, edytor, który pozwolił na wygodne edytowanie światów. Zaś w pierwszą rocznicę Risen, znany od lat NicoDE, opublikował RisenSDK, które uwolniło potężne możliwości – większe niż posiadają modderzy do Gothic 2.

Lata płynęły, narzędzia były rozwijane, jednak odbijało się to bez echa. Latem 2013 Kuchenschlachter wpadł na pomysł, aby stworzyć próbkę możliwości jakie stwarzają narzędzia, będące efektami ciężkiej pracy społeczności. Kilka prywatnych wiadomości, potem dwa miesiące pracy i tym sposobem oraz ciężką pracą Baltrama, JFarona i Kuchenschlachtera powstało DTC – Demo Total Conversion (demonstracyjna totalna konwersja).

 • Nowy świat i fabuła
 • Nowe interakcje
 • Nowe przedmioty
 • Nowy system doświadczenia
 • Cutscenki
 • Dynamiczny świat
 • Eastereggi, secrety, ukryte skarby
 • Niemiecki dubbing
 • Około 30 minut gry

Pobierz!

Podziękowania:

 • NicoDE
 • Shak – Otay
 • LordOfWar
 • Powergamer
 • Wormer
 • bdeimos
 • Gerugon

Tłumaczenie na polski – Risen Info 🙂

5 przemyśleń nt. „Risen Neuland DTC – pierwszy prawdziwy mod do Risen po polsku!

 1. Świetna sprawa, szkoda, że tylko 30 minut gry, ale i to dobre by powrócić do Risena. Skoro są narzędzia to może ktoś pokusi się o remake pierwszego Gothica? Marzenie ;P
  Mam nadzieję, że skoro tak długo tworzyli te narzędzia to posłużą one naprawdę długo, wszak mody do Gothica ciągle jeszcze powstają.

 2. Nie wiem czy tylko ja tak mam… ale teksty w grze są u mnie poprzesuwane… czyli: ja mówię kwestię gościa a on moją… a na koniec mówi jeden dialog z następnej części jego dialogów… np. jak było z zaginionymi żaglami, to na koniec koleś powiedział „mam te twoje przeklęte żagle” 😀 i musiałem dopiero iść ich szukać 😀

Dodaj komentarz