Risen 3 szturmuje rankingi serwisu GRY-OnLine.pl

Koniec roku 2014 przynosi rankingi wydanych w tym roku gier – a do tego grona zalicza się Risen 3: Władcy tytanów. Takie rankingi zorganizował też popularny w Polsce serwis GRY-OnLine.pl. Co najważniejsze, Risen 3 odniósł w nich niemały sukces.

Jak dowiadujemy się z rankingu najpopularniejszych gier 2014 roku Risen 3 jest na 9 miejscu, wyprzedza takie tytuły jak Dragon Age: Inquisition, Wiedźmin 2, Grand Theft Auto V, Middle-earth: Shadow of Mordor. logoplrisen3

Jeśli chodzi zaś o podsumowanie premiery gier w roku 2014, Risen 3 również mocno się zaznaczył:

 • ogólny ranking (bez klasyfikacji platformy), 6 miejsce!
 • platforma PC, 6 miejsce, wyżej od Middle-earth: Shadow of Mordor
 • platforma PS3, 8 miejsce
 • platforma XBOX 360, poza TOP 10

Oczywiście gra nie została wydana na konsole nowej generacji, dlatego w rankingach uwzględniających gry wydane na te platformy, nie znajdziemy R3.

Dobry wynik PB zawdzięcza najprawdopodobniej lekkim powrotem do Gothica, późno rozpoczętą, ale jednak w miarę skuteczną promocją gry Cenege i oczywiście rzemieślniczą, dobrą grą od Piranha Bytes. Może następny tytuł od studia z Essen będzie w pierwszej trójce, któż to wie…

R3 znajdziemy również wbrew pozorom w rankingu Top 100 gier RPG wszech czasów w GOL. Obok tytułów z serii Risen znajdziemy też oczywiście serię Gothic.

 • Risen 3: Władcy tytanów (2014), miejsce 96 – gra ma dopiero 4 miesiące, a jest uznana, za jedną ze stu najlepszych wszech czasów
 • Risen 2: Mroczne wody (2012), miejsce 93 – gra wg opinii gorsza od Risen 3 lecz w rankingu wypadła lepiej.
 • Risen (2009) – ta część sagi Risen znajduje się na najlepszym miejscu czyli 73.
 • Gothic (2001) – pierwsza część sagi Gothic znajduje się na miejscu 20, dobry wynik,
 • Gothic II (2002) miejsce 12, najlepszy wynik spośród gier od naszego zachodniego sąsiada

Z kolei w sondzie „Która z 20 najlepszych gier RPG podoba Ci się najbardziej?” wygrywa Gothic, Gothic 2 znajduje się na miejscu 4. Jednak tylko dwie pierwsze części są reprezentowane w rankingu – a obok nich trzy części serii Risen. Oznacza to, że PB w oczach graczy trzyma formę, którą zgubiło wraz z Gothic 3.

14 przemyśleń nt. „Risen 3 szturmuje rankingi serwisu GRY-OnLine.pl

 1. Risen to raczej marka na Europe, Polska, Niemcy i może jakieś inne kraje Europy środkowej lub wschodniej. Może wielka akcja reklamowa która byłaby budżetem równa do całej gry to może coś by to polepszyło, ciekawe ile się sprzedała gra… Bedzie z pół miliona sztuk?

  1. Drugi Risen miał reklamę i akcje promocyjne na ogromną skale, do sklepów na premierę trafił milion kopii gry, które siłą rzeczy się rozeszły. Dość szybko. Risen 3 za to był nisko finansowany, praktycznie bez reklam, nawet trailer CGI robiony przez zespół Bagińskiego wyraźnie był niskobudżetowy… A jednak gra wyszła świetna, sprzedaje się lepiej niż ktokolwiek by się spodziewał (nawet poza europą). Myślę, że następna gra piranii będzie finansowana znacznie bardziej niż trzecia część.

  1. A ja bym wolał kolejną krypto-kontynuację: nowa nazwa, dużo nawiązań do obu istniejących serii. Znowu będą domysły, że gra XXX (jeśli by powstała nowa marka z inną nazwą) jest kontynuacją serii Risen, a Risen kontynuacją serii Gothic i tak wkoło. Byłoby to zdrowie nie tylko dla przyszłej serii, ale również dla tych wcześniejszych, które cały czas będą wspominane przez fanów (taka darmowa reklama).

Dodaj komentarz