Risen 2 vs TES 5, czyli…

Trochę historii…

Starsi stażem gracze pewnie pamiętają „stare czasy”, które zaraz przypomnimy, jak dzisiejszy dzień. Pięć lat temu na świat wyszły dwa wielce oczekiwane i z hukiem zapowiadane tytuły popularnych serii gier komputerowych RPG – The Elder Scrolls IV: Oblivion i Gothic 3. Niby zupełnie różne gry, ale tak często porównywane. Od obu oczekiwano naprawdę wiele i każda z nich pewną część oczekujących w pewnym stopniu zawiodła.

Czwarty TES wyszedł wiosną 2006. Uwielbiony przez recenzentów zdobył tytuły najlepszej gry roku i niemało pieniędzy dla producenta. Jednak w pewnych kręgach gra została przyjęta średnio – liniowa fabuła, amatorski dubbing. Jednak ogólnie Obliviona uznano za grę udaną.

Bliższy Risenowi, Gothic 3 ukazał się jesienią tego samego roku co Oblivion. Pokładano w nim wielkie nadzieje, szczególnie w Europie. Pozytywne zapowiedzi tylko zachęcały graczy do składania preorderów. W efekcie otrzymaliśmy grę szpecącą portfolio Piranha Bytes – ale zgarnęła nie jedną „dziesiątkę”.

Ogólnie rzecz biorąc, obie gry są do siebie całkiem podobne. Obie wyszły w tym samym roku, obie wprowadziły zupełnie nową jakość, głównie grafiki, do swojej serii. Obie także były zarówno uwielbiane jak i nienawidzone. Tak różne, a tak podobne.

Ale co to ma wspólnego z Risen 2?

Zaraz się tego dowiesz. Teraz znów troszkę o „obcej grze”. Twórcy Obliviona ogłosili całkiem niedawno kontynuację – piątą część. Gra zwana Skyrim ma mieć lepszą technologię, lepszy świat – ogólnie ma być lepsza. Mają się pojawić też różne nowinki w świecie gier The Elder Scrolls, jak cała akcja w skutej lodem krainie czy porządny system dialogów. Gra zapowiada się bardzo ciekawie, a premierę wyznaczono na 11 listopada, czyli jesień 2011.

W lutym Deep Silver ogłosił kontynuację gry Risen. O tymże tytule moglibyśmy rozpisywać się stronami, w końcu o tej grze piszemy. Jednak nie ma to większego sensu, bo wszystko o niej znajdziecie w naszych zasobach. Wystarczy, dla równowagi, powiedzieć, że ma przynieść ona również zmiany – cała akcja w gorących pirackich klimatach czy nowy system animacji. Data premiery nie jest jeszcze znana.

Zaczynasz rozumieć już sens tego artykułu?

Jeśli uznalibyśmy Risena za Gothica 4, co robi wiele osób, okazałoby się, że R2, tak jak Skyrim, jest „piątą częścią serii”.

Jednak nie takie teorie chcemy ci wciskać, graczu. Chcemy abyś zauważył, że te dwie, niby zupełnie inne gry – jedna epicka w skutych lodem krainach, druga na gorących wyspach – mają ze sobą mnóstwo wspólnego. Ba, są jakby powiązane ze sobą. Historia lubi się powtarzać.

Piąty TES ukazuje się na jesień 2011. Data premiery Risen 2 nie jest jeszcze znana. Krążą plotki o 80% ukończenia i premierze jeszcze w tym roku.

Oczywiście nikt z graczy raczej nie chce otrzymać zabugowanego produktu, więc nie będzie miał za złe jeśli prace potrwają trochę dłużej – inaczej historia prawie idealnie się potwórzy. TES zostanie grą roku, a gra PB bombą optymalizacyjną.

Jeśli zaufać rozsądnej, lubiącej się powtarzać historii – dobrze wykonany Risen 2 powinien wyjść wiosną 2012. Wtedy otrzymujemy tzw. przewrót wydarzeń – i może nie będzie dotyczył on tylko daty premiery, a również jakości. Może to Risen 2 teraz będzie grą roku?

Czy wy również dostrzegacie te zależności i zgadzacie się z naszą tezą?

Dodaj komentarz