Miesięczne archiwum: Październik 2013

„Wszystko jest możliwe” – wywiad z Björnem Pankratzem

Prawie trzy tygodnie temu pisaliśmy o wywiadzie z Saschą Heinrichsem zamieszczonym na worldofgames.ro. Dzięki spostrzegawczości naszych rosyjskich kolegów z risen2.ru, trafiliśmy na drugi wywiad z członkiem PB, który ukazał się w tym samym czasie – z pewnością dla wielu z Was dużo lepiej kojarzonym niż SaschaBjörnem Pankratzem. Tak, to ten co nosi amulet Śniącego i odpowiada za fabułę ;).

75261_100174170121960_655482996_n

Wywiad jest troszkę o serii Risen, troszkę o serii Gothic i troszkę ogólnie o Piranha Bytes. Dowiadujemy się z niego, czy hybryda Gothic i Risen wchodzi w grę, jak PB zamierza konkurować z wysokobudżetowymi grami, skąd Björn bierze inspiracje oraz jaki wpływ miała seria Gothic na grę Risen. Dawno Piranie nie były skłonne mówić tak sporo o przeszłości. A może wszyscy bali się pytać? Z racji tego, że persona jest dużo bardziej znana, postanowiliśmy przetłumaczyć cały wywiad – znajdziecie go w rozwinięciu newsa. Continue reading

Risen 2 na konsole taniej niż na PC – za 40 zł

Risen 2 został wydany na PC prawie półtora roku temu, a na dwie wiodące konsole z 4-miesięcznym poślizgiem. Jak wiadomo, gry tworzone przez Piranha Bytes są portowane z PC na konsole i ich jakość na tych platformach pozostawia wiele do życzenia. Przed premierą drugiego Risena byliśmy zapewniani, że jakość gry na konsolach będzie dużo lepsza niż w przypadku R1 na Xbox 360.

Jednak nie do końca tak się stało, co wyraźnie syngalizuje tegoroczna upadłość firmy portującej Risen 2. Same statystyki światowej sprzedaży, z vgchartz.com, również pokazują, że ostatnia produkcja PB nie odniosła finansowego sukcesu. Mimo poślizgu.

1320496782_bad_investment_kiddo_gag

W Polsce sprzedaż gier wygląda nieco inaczej – z wyraźną dominacją PC – i liczby są dużo mniejsze. Sukcesy gier za to wyglądają podobnie. I tak jak zarówno na świecie, tak i w Polsce Risen 2: Mroczne wody, wbrew zapowiedziom, stał się grą przynależącą do tej niższej klasy – tym bardziej na PlayStation 3 i Xbox 360.

risen-416

Doprowadziło to do sytuacji, że w sklepie muve.pl (który ma duże powiązania z polskim wydawcą, Cenegą) wersja na PC jest o 20 złotych droższa niż konsolowe. To niemały paradoks, gdy jakość gry przecież się nie zmieniła, a w premierę proporcje wyglądają nawet nie odwrotnie, wręcz zupełnie inaczej – 100 zł na PC, 200 na konsole.

Wnioski z tego chaotycznego wpisu… zostawiamy Wam :), a jeśli ktoś jest zainteresowany promocją, wystarczy kliknąć tutaj.