Miesięczne archiwum: Styczeń 2013

Nowy rok – nowa sonda

Rozpoczął się nowy rok, czas na nową sondę na Risen Info i podsumowanie poprzedniej.

Ostatnia sonda „wisiała” ponad 8 miesięcy. Pytaliśmy w niej o Wasze zdanie o Risenie 2. Jak to bywa w środowiskach fanowskich, opinia większości jest pozytywna. Ponad 80% z Was uważa Risen 2: Mroczne wody za co najmniej dobrą grę.

Z kolei ponad 10% czytelników RI stwierdziło, że najnowsza gra Piranha Bytes to przeciętniak. I na końcu – ponad 6% jest zawiedzionych lub zażenowanych po spotkaniu z R2.

Podsumowując cały rok 2012, na który przypadła premiera Risen 2: Mroczne wody i opinię naszych czytelników zarazem – według naszego tajemniczego, aczkolwiek sprawiedliwego wzoru, średnia ocena gry naszych czytelników wynosi 86/100. Ocena na metacritic.com dla R2 wynosi 69/100, a dla pierwszej części – 77/100.

Tym statystycznym akcentem zamykamy stary rok, rok premiery drugiej części serii Risen. I mamy nadzieję, że może nie ten, ale 2014 rok przyniesie nam kontynuację.

I właśnie dotyczące kontynuacji serii jest pytanie w następnej sondzie. Konkretnie – chcemy poznać Waszą opinię, co powinna zrobić teraz PB i DS, aby odnaleźć się w wciąż zmieniającym się świecie. Dwie części serii już za nami, żadna z nich nie stała się światowym hitem – zwłaszcza na konsolach – czy celowanie w szerokie grono odbiorców powinno mieć miejsce, czy PB powinna w końcu mocniej skupić się na swojej niszy?

Wizarbox ogłosił upadłość

Trwający wciąż, ale oczywiście omijający nasz kraj światowy kryzys zbiera swoje żniwa także w branży gier. Jednak w przypadku francuskiego Wizarboxu, wskazując powód splajtowania firmy możemy dać odpocząć „wielkiemu kryzysowi”. Chyba większość konsolowych graczy serii Risen może śmiało powiedzieć, że Wizarbox portując gry na konsole nie wykonywał świetnej roboty.

Ostatnim projektem firmy był port Risen 2: Mroczne wody na Xbox 360 i PlayStation 3 – branża zweryfikowała efekt prac francuskiej firmy niezbyt pozytywnie. Podobny los spotkał port pierwszego Risena na Xbox 360.

Cóż, w każdej dziedzinie życia, błędy są weryfikowane i prędzej czy później się za nie płaci. Taki też los spotkał francuski Wizarbox. Firmie życzymy pomyślnej restrukturyzacji i w przyszłości lepszych efektów pracy. Deep Silverowi radzimy znaleźć inną, lepszą firmę, jeśli wisząca gdzieś w powietrzu następna część serii Risen ma ambicje do klasy gier AAA – R2 niezbyt się udało.