Miesięczne archiwum: Listopad 2009

Risen w Review Territory

W najbliższą niedzielę o 22:00 na kanale Hyper w programie Review Territory ocenie zostanie poddany Risen. W programie prowadzonym przez Miłosza i Tadka zostaną zaprezentowane oceny kilku gier. Oprócz Risen ocenione zostaną także m.in. następujące gry: DJ Hero, Borderlands, Dragon Age: Początek, Assassin’s Creed 2. Dla tych, którzy nie mają możliwości obejrzenia tego programu zdradzamy, że Risen otrzymał oceny: Grafika: 8, Dźwięk: 8, Jakość, a cena: 7. Resztę zapraszamy w niedzielę przed telewizory.

Wyniki konkursu

 

Złote hlooki:

Smutas: Kolejna praca napisana w pośpiechu, bo autor nie raczy odłożyć jej na jakiś czas i potem do niej wrócić aby samemu dokonać jej oceny. Starasz się używać obrazowych opisów, ale ci nie wyszło. Chrzęszczenie traw? Rany, co to jest? Przez to zamiast elegancko wyszło ci prostacko. Widać, że brak ci jeszcze wprawy w pisaniu konkursowych prac, bo twoje dzieło zbyt przypomina szkolne zadanie niż literackie dziełko. Polecam częstsze branie udziału w tego rodzaju konkursach to wyrobisz sobie pióro.

Ocena: 4/10

 

Nederland: Ciekawe opowiadanie o podziemnym świecie. Nie dostrzegłem jakichś poważniejszych błędów. Całość podobała mi się, nawet bardzo.

Ocena: 9/10

 

Luke: „Hlooki”? „Hniki”? Brzmi jak orkowie czy jaszczuroludzie, nieprawdaż? Historia może i wywołuje mieszane uczucia zakończeniem, ale bez wątpienia jest wielce ujmująca w swej konwencji  Oceniam ją na siedem punktów, bo szału nie ma, ale widać, że autor jest pozytywnie zakręcony.

Ocena: 7/10

 

 

Klejnot Alamaru:

Smutas: Hmmm? Rada na przyszłość. Gdy napiszesz kolejne opowiadanie odłóż je na jeden dzień i potem sam na spokojnie przeczytaj. Unikniesz tego co popełniłeś w tym. Masa powtórzeń. Czasem aż zęby mnie bolały, gdy jeden wyraz pojawiał się w kolejnych kilku zdaniach (a czasem nawet dwa razy). Dobitnym obrazem tego jest ten fragment z berłem.
Czytając twoja pracę miałem wrażenie jakbym cofną się do czasów szkoły podstawowej i pisania wypracowań. W ogóle nie posługujesz się bardziej ekspresyjnymi formami wypowiedzi niż typowa budowania zdania jaką poznajemy w V klasie.
Opisy naiwne, skrótowe i nie pozwalające nawet na wyobrażenie sobie tego, co chciałeś opisać. Przez to twoja praca była bardziej nudna niż wciagająca.

Ocena: 4/10

 

Nederland: Kilka powtórzeń, błędów ortograficznych i zjedzonych końcówek, nie mniej raczej nie wpływa to na jakość pracy, która jest dobra. Ciekawy pomysł. Liczyłem na jakieś dialogi, ale się zawiodłem.

Ocena: 7/10

 

Luke: Na trzech wygnanych bogów, toż to jest streszczenie, a nie opowiadanie. Czwóra na zachętę.

Ocena: 4/10

 

 

[bez tytułu] Praca Ardaxa:

Smutas: Na początku uwaga jak do innych. Po napisaniu kolejnego działa odłóż je na kilka godzin i ponownie przeczytaj Sam zobaczysz co źle w niej zrobiłeś. To, że piszesz, że stworzyłeś ją w jeden dzień bo nie miałeś czasu nie jest żadnym usprawiedliwieniem. Po prostu na przyszłość tak nie rób, bo od razu dajesz do zrozumienia, że opowiadanie jest cienkie. Mimo wszystko, jak na pierwsze twoje dzieło nie jest aż tak tragicznie. Widziałem gorsze. Musisz popracować nad dramaturgią opowiadania, do zastosowane formy opisów wcale jej nie przekazywały, a wręcz przeciwnie, odbierały napięcie scenom. Nie używaj też cyfrowej formy liczb. 400 orków? Nie leń się i napisz: czterysta orków.

Ocena: 5/10

 

Nederland: Interpunkcja, Panie. Innych błędów również trochę się namnożyło, niekiedy nawet zmieniając sens zdań. Skrótowo przedstawione opisy – w kilku przypadkach taki zabieg został źle zastosowany. Słodko – kwaśnie.

Ocena: 5,5/10

 

Luke: „Rozdziały”. Hahahahahahaha. Na kilometr widać, że delikwent musi przeczytać wiele książek, zanim nauczy sie pisać. Trója.

Ocena: 3/10

 

 

Mamy nadzieję, że te brutalne komentarze członków jury przyczynią się do poprawy jakości prac finałowej trójki. Poniżej zamieszczamy podsumowanie ocen finałowych prac:

Złote Hlooki: 20/30
Klejnot Alamaru: 15/30
[bez tytułu] Praca Ardaxa: 13,5/30

 

Jeszcze raz, zachęcamy wszystkich do wzięciu udziału w kolejnych naszych konkursach, które już wkrótce się odbędą…

Oficjalny ModKit do Risen

Mamy smutną wiadomość dla wszystkich fanów Risen, którzy myśleli, że ukaże się oficjalny ModKit do gry. Sporo osób twierdzi, że do Risen powinno powstać wiele ciekawych modyfikacji, wynika to m.in. z dość krótkiej długości gry. Niestety, wczoraj Community Manager Deep Silver, Macros Durate oświadczył w swoim poście na WoR, że ModKit nie ukaże się. Na swoje usprawiedliwienie pisze, że nie możliwe jest utworzenie prostego w obsłudze zestawu narzędzi do moddingu do Risen ze względu na złożoność kodu gry. Oczywiście nie przeszkadza to w tworzeniu fanowskich narzędzi do modyfikacji, ale brak oficjalnego ModKitu prawie niszczy nadzieję na pełen zestaw programów do modyfikacji.


Post Community Managera

Fanowski ModStarter + MiniModPack

 

Instrukcja obsługi:

Pobieramy ModStarter wraz z ModPackiem. Ściągnięty plik uruchamiamy, ukazuje nam się instalator. Instalacja przebiega standardowo, podczas zapytania o ścieżkę zostawiamy standardową lub podajemy dowolną. Po zakończeniu instalacji możemy skorzystać z automatycznego uruchomienia Startera (Launch ModStarter), uruchomić ręcznie plik rmds.exe z podanej wyżej lokalizacji lub skorzystać z stworzonego skrótu na pulpicie (wymaga pozostawienia opcji Create a desktop icon podczas instalacji). Jeżeli zrobimy wszysto tak jak wyżej po uruchomieniu program poinformuje nas o braku pliku Risen.exe. Musimy wskazać położenie pliku gry, domyślnie znajduje się w: C:/Program Files/Deep Silver/Risen/bin. Mamy teraz przed sobą listę zainstalowanych modyfikacji. Teraz wybieramy z listy Select Mods what you want play modyfikacje, które chcemy zobaczyć w grze. Po zaznaczeniu pól przy wybranych modach klikamy Integrate mods, a następnie czekamy. Gdy operacja się powiedzie możemy kliknąć Start game i uruchomić grę.

 

Dodawanie modyfikacji do Risen ModStartera:

Jeżeli modyfikacja jest dostarczona przez twórcę moda w odpowiedniej formie (tj. folder, a w nim katalog common/compiled, pik .ini i .rtf, obrazek prezentujący efekt moda z rozszerzeniem .jpg) to po prostu skopiuj dostarczony folder do katalogu FanMods w RisenMDS. Wtedy mod już powinien znaleźć się na liście.

Poniżej znajduje się dokładna instrukcja dołączania niekompletnych modyfikacji lub po prostu własnych.

W twoim folderze FanMods stwórz folder na pliki modyfikacji. Muszą się tam znaleźć:

– co najmniej jeden folder compiled lub common z plikiem o rozszerzeniu . p0x. Są to właściwe pliki moda.

– jeden plik o rozszerzeniu .jpg (wielkość – 330?327 lub 315?312, gdy będzie inna plik zostanie przeskalowany). Powinien przedstawiać screen z moda, przeważnie to co zmienia. Jeżeli go nie dodasz ModStarter użyje standardowego obrazka.

– jeden plik o rozszerzeniu .rtf (plik WordPad) z pełnym opisem moda wyświetlanym w starterze.

– jeden plik ModName.ini, stworzony np. w notatniku. Zawartość:

[Name]
Caption=tutaj_wpisz_nazwę_moda

– jeden plik readme.txt lub readme.rtf – krótki opis/plik CzytajTo

Wkrótce na łamach naszego serwisu ukażą się kolejne tutoriale nt. moddingu.

Risen nominowany do Deutscher Entwicklerpreis 2009

Deutscher Entwicklerpreis jest najważniejszą nagrodą dla niemieckich twórców gier video. Udział w tych zmaganiach deweloperów mogą wziąć tylko twórcy gier z Niemiec i niemieckojęzycznych krajów (Austria, Szwajcaria). Startować mogą gry, które pojawiły się na półkach sklepowych w przeciągu roku od poprzedniego DE (imprezę organizuje się co roku). Risen został nominowany w kategoriach: „Najlepsze niemieckie RPG” i „Najlepsza międzynarodowa gra”. W tym roku gala odbędzie się w Essen, głosować można na stronie internetowej Deutscher Entwicklerpreis.

 

Deutscher Entwicklerpreis 2009